القيم التربوية والروحية في تفسير الآلوسيسورة يوسف أنموذجاً
Alûsî'nin tefsirinde psikolojik ve pedagojik eğitimin önemi (Yusuf Suresi örneğinde)
- Tez No: 785027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma Yusuf suresi özelinde Alûsî tefsirinde manevi değerler ve bâtinî manaları tespit etmeyi hedeflemektedir. Yusuf suresi, ihtiva ettiği manalar yanında insanlara ders vermeyi ve başkalarının tecrübelerinden ibret almayı telkin eden kıssaya dayanır. İbret almak ve öğrenmek isteyen herkes için bu surede birçok önemli ve değerli örnekler bulunmaktadır. Surede kıskançlık sefalet, öfke, korku duygularının belirgin olduğu sahneler vardır. Hz. Yusuf'un kardeşlerinin kıskançlığı, fitne, hapis, krallık ve yönetici olarak imtihanı da bu surede yer almaktadır. Hz. Yakub'un çocuğu Yusuf'u ve gözlerini kaybetmesi, sabır imtihanın uzun sürmesi, çektiği şiddetli ızdıraba rağmen umutsuzluğun kalbine hiç yaklaşmaması da bu surede yer alan ibretlik sahnelerdendir. Sure insanlara imtihan ne kadar uzun sürerse sürsün Yüce Allah'ın merhametinden ümit kesmemeyi tavsiye etmektedir. Araştırma manevi eğitim ve Yusuf suresindeki manaları araştırmakla bitmektedir. Zira Hz. Yusuf fiziki ve ahlaki güzelliği, Allah'ın kendisine bahşettiği ilim, hikmet ile temayüz etmiştir. Liderlik özelliği Hz. Yusuf'un mizacında ortaya çıkmış, bu sebeple emanet, adalet, cömertlik, sabır gibi diğer insanlarla imtihan edilmenin yanında nefsi ve Allah'ın emirleri ile imtihan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the issue of educational and spiritual values in the interpretation of Al-Alusi, in“Surah Yusuf.”Several important precious topics were evident in“Surah Yusuf”, which constitute lessons and lessons for those who wish to learn and consider. The surah is full of scenes in which the emotions of jealousy, misery, anger, fear, and pleasure are evident, and with scenes of affliction for the Prophet Yusuf, such as his affliction with the jealousy of the brothers, his affliction with sedition, his affliction with imprisonment, and his affliction with kingship and power. Also in the surah is the site of the affliction of the Prophet of God, Jacob, with the loss of his son, the loss of his sight, and the scene of his long patience, and the failure of despair to creep into his heart, despite his severe suffering, and the surah proves that the affliction is long and does not mean despair of the spirit of God Almighty The study ends with spiritual education, and its meanings in Surat Yusuf, as the Prophet of God, Yusuf, was distinguished by good manners and manners, and what God Almighty gave him of knowledge and wisdom. The characteristic of leadership emerged in the nature of his personality, and for this reason, education with God and oneself was discussed, as well as education with others, such as honesty, justice, generosity, and patience.