Turkish foreign policy discourse - A critical evaluation
Türkiye'nin dış politika söylemi - Eleştirel bir değerlendirme
  1. Tez No: 717495
  2. Yazar: YASİN KOÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Türk dış politikası son yirmi yılda kritik bir dönüşüm geçirmiştir. Bu değişim, dış ilişkiler alanında faaliyet gösteren Türk yetkililerin ve kurumların söylemlerini de etkilemiştir. Bu söylemsel değişimin dinamiklerini anlamak, ülkenin dış politikasının gelecekteki seyrini anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, nicel ve nitel yöntemler kullanılarak, Türkiye Dışişleri Bakanlığının 2010-2020 yılları arasında ABD ile ilişkiler konusunda yayınladığı yazılı açıklamaların söylem analizini gerçekleştirmektedir. Tez, Türk dış politikasında Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı söylemsel bir değişim olduğunu savunurken, Türk Dışişleri Bakanlığı, son on yılda yaptığı yazılı açıklamalarda daha tepkisel bir dil benimsediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish foreign policy have undergone a critical transformation in the last two decades. This change also affected the discourse adopted by Turkish officials and institutions operating in the foreign affairs domain. Understanding the dynamics of this discursive change is critical in terms of understanding the future course of foreign policy of the country. Using quantitative and qualitative methods, this study undertakes a discourse analysis of the written statements published by Turkish Ministry of Foreign Affairs between 2010 and 2020 on the relations with the United States. The thesis argues that there is a discursive change in the Turkish foreign policy vis-à-vis the United States: Turkish Foreign Ministry adopted a more reactionary language in its written public statements in the last decade.