Dekalkomanya (decalcomania) baskı tekniğinin Max Ernst'in sanatına etkisi
The effect of Decalcomania printing technique on Max Ernst's art
  1. Tez No: 717563
  2. Yazar: NURAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezde Max Ernst'in 1930'lu yılların sonunda eserlerinde kullanmaya başladığı Dekalkomanya monotip baskı tekniği ile yaptığı resimleri incelenmiştir.“Dekalkomanya monotip baskı Tekniği”sanatta ilk kez 1936 yılında tekniğin isim babası olan İspanyol sanatçı Oscar Domingues (1906-1957) tarafından kağıt üzerine ve genelde siyah beyaz olarak uygulanmıştır. Rastlantısal görüntüler ortaya çıkaran bu teknik, gerçeküstü yazarların ve şairlerin kullandığı“otomatik yazma”nın grafik karşılığı olarak“resimde otomatizm”olarak kabul edilmiştir. Max Ernst, gerçeküstücü bir sanatçı olarak bilinçdışını ve sanatı bir araya getirirken; kökeni özel hayatı, eğitimi, etkilendiği sanatçılar, yazarlar, düşünürler, döneminin politik olayları, yaşadığı ortamlardaki insanlar, hayvanlar, jeolojik oluşumlar ve efsaneler, eserleri üzerinde etkili olmuştur. Max Ernst'in sanatının olgunluk dönemi olarak kabul edebileceğimiz 1930'lu yıllarda kullandığı Dekalkomanya Monotip Baskı Tekniği, onun hayatının bütün birikimlerinden yararlanarak anıtsal eserlerini ortaya koyabilmesine imkan sağlamıştır. Max Ernst, Dekalkomanya Monotip Baskı Tekniğini uygulayan bir çok gerçeküstücü sanatçıdan biridir. O bu tekniği mükemmelleştirmiş, tekniğe uygulama bağlamında farklı bakış açıları getirmiştir. Dolayısı ile bu tekniğin, en usta uygulayıcılarından biri olarak anılmasında sakınca görülmemektedir. Bu tezde Max Ernst'in Dekalkomanya Monotip Baskı tekniği ile yaptığı eserler tarihsel süreç çerçevesinde ele almaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Max Ernst's exploration of what's called the“decalcomania monotype printing technique”which he started using 1930s onwards. First examples of the decalcomania monotype printing technique bear the signature of the Spanish artist Óscar Domínguez (1906-1957) dating from 1936, applied generally as black and white on paper. This technique, which reveals random images, has been widely considered to be the“automatism of painting”-- the graphic equivalent of“automatic writing”used by fiction writers and poets. Max Ernst, an important contributor to surrealism, brings together the unconscious and art -- his origin, personal life, education as well as the artists, writers, thinkers he was in touch with along with the political events of his lifetime, the environments he lived in, animals, geological formations and folk tales have all been influential on his works. Max Ernst's use of the decalcomania technique coincides with a timeframe that has seen some of his monumental works, which is widely acclaimed as the maturity period of his career. He perfected this technique and brought different perspectives to its application which firmly puts him among the most skillful practitioners of this technique to date. In this thesis, the works made by Max Ernst with the decalcomania Ernst, Max technique are examined within the context of historical events that transpired during his lifetime.