Türk hukukunda vergi uyumu ve vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi müessesesi
Tax compliance in Turkish law and the establishment of tax deduction for tax-compliant taxpayers
- Tez No: 717586
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Vergilendirmede mükelleflerden öncelikle beklenen davranış, vergiye uyum göstermeleri ve vergilerini tam ve zamanında ödemeleridir. Vergi gelirlerinin toplanmasında en önemli unsurlardan birini mükelleflerin vergilere uyum göstermeleri oluşturmaktadır. Vergiye uyum; beklenendir, istenendir, hedeflenendir. Bu amaçla çalışmada Türk hukukunda vergi uyumunun durumu, vergi uyumuyla doğrudan ya da dolaylı yolla bağlantısı olan mevzuat düzenlemeleri, gelir idaresinin vergi uyumuna yönelik çalışmaları ve vergi uyumunun ülkemizde artırılması için yapılması gereken hususlar incelenmiştir. Bundan başka, vergi uyumu kavramının kanun metinlerinde yer almasının bir başlangıcı niteliğinde 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun Mükerrer 121'inci maddesinde düzenlenen, etkili ve önemli bir adımı oluşturan“Vergiye Uyumlu Mükelleflere Vergi İndirimi”müessesesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first expected behavior from taxpayers in taxation is to comply with taxes and to pay all taxes on time. One of the most important elements in the collection of tax revenues is taxpayer compliance. Tax compliance; expected, desired, targeted. For this purpose, in this study, the situation of tax compliance in Turkish law, the legislative arrangements that are directly or indirectly related to tax compliance, the works of the revenue administration on tax compliance and the issues that need to be done to increase tax compliance in our country are examined. In addition, the institution of“Tax Reduction for Tax Compliant Taxpayers”, which is an effective and important step, regulated in the Repetitive Article 121 of the Income Tax Law No.