Blockchain applications in tourism sector
Turizm sektöründe blok zinciri uygulamaları
  1. Tez No: 717585
  2. Yazar: BURAK KÖKSAL NAİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Blok zincir, son zamanlarda öne çıkan kriptografi tabanlı bir teknolojidir. Finans sektörü başta olmak üzere birçok uygulama alanına sahip olan bu teknoloji, son zamanlarda turizm ve konaklama endüstrisinde kullanılmaktadır. Ancak turizm ve konaklama endüstrisinde bu yeni teknolojinin kullanım alanlarına dair çok az çalışma yapılmıştır. Büyük bir potansiyele sahip olan blok zincir uygulamaları, turizm sektöründe ödeme güvenliğinden çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetine kadar birçok alanda fayda sağlayabilir. Bu nedenle turizm sektöründeki mevcut blok zincir uygulamalarının araştırılması ve çalışan bu uygulama hakkında görüşlerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması literatür taraması ve çalışan görüşlerini değerlendirme çalışması olarak tasarlanmıştır. Turizmde blok zincir uygulamaları nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan betimleyici araştırma yöntemiyle incelenip sunulacaktır. Bu tez çalışmasının hem küresel ölçekte hem de Türkiye bağlamında turizm ve konaklama endüstrisinde blok zincir uygulamalarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain is a recently featured cryptography-based technology. This technology, which has many applications, especially in the finance sector, has been used in the tourism and accommodation industry recently. However, few studies have been conducted on the uses of this new technology in the tourism and hospitality industry. Having a great potential, blockchain applications can provide benefits in many areas from payment security to employee satisfaction and customer satisfaction in the tourism sector. Therefore, it is of great importance to investigate the current blockchain applications in the tourism sector and to determine their opinions about this application. This thesis study is designed as a literature review and evaluation of employee views. Block chain applications in tourism will be examined and presented with descriptive research method, which is among the quantitative research methods. This thesis of both on a global scale and is thought to shed light on the tourism industry in the context of Turkey to the accommodation block chain applications.