Effects of expanding a non-contributory health insurance scheme on labor supply by low-income individuals in Turkey
Türkiye'de devlet destekli sağlık sigortasının kapsamının genişletilmesinin düşük gelirli fertlerin işgücü arzına etkileri
- Tez No: 717610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kişinin başına gelebilecek bir hastalıkta katlanmak zorunda olabileceği ekonomik maliyet her kesim için bir risk oluşturmaktadır. Fakat bu riski kişinin tam olarak bilmesi mümkün olamamaktadır. Sağlık sigortası ile ekonomik kayıp riskleri azaltılabilmekte; sağlık sigortası özellikle yoksul kesimin sağlık hizmetlerine erişimi için önemli bir araç olarak görülmektedir. Çünkü ödeme güçlüğü yaşadığı halde sağlık hizmetlerine erişim ihtiyacı olan bu kesim, sigortaları olmadığı takdirde sağlık hizmetlerine erişim için sahip oldukları varlıkları satışa çıkarma veya farklı yöntemlerle borç altına girmek zorunda kalabilirler. Bu da düşük gelir grubundaki insanların hâlihazırdaki hallerinden daha fazla yoksullaşmalarına sebebiyet verebilir. Bununla beraber, her ne kadar sağlık sigortası yoksullar için birçok açıdan faydalı olsa da sigortalı olmanın getirdiği ahlaki istismar risklerini de beraberinde getirmektedir. Örneğin, sağlık sigortası kişilerin sağlık hizmetlerine erişimini herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olsalar bile mümkün hale getirdiği için iş hayatına katılıma negatif etki yapabilir. Benzer şekilde, kişi sigortalı olduğu için yeteri kadar tasarruf yapma motivasyonu hissetmeyebilir. Bu tezde Türkiye'de yoksul kimselere yönelik bir sağlık güvencesi olan yeşil kart uygulamasının 2005 yılı itibarıyla kapsamının genişletilmesinin bu sigortaya sahip bireylerin işgücü katılımına olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından toplanan Hanehalkı Bütçe Anketinin 2005 ve 2018 yıllarına ait verileri kullanılmıştır. İlgilendiğimiz bağımlı değişken; anket ayındaki işgücüne katılımı gösteren değişkenidir. Türk Sağlık Sistemi 2003 yılı itibarıyla başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) ile birçok ülkenin yapmaya çalıştığı, toplumdaki bütün bireylerin sigortalanması anlamına gelen Genel Sağlık Sigortası'na ulaşma açısından önemli reformlar yapmıştır. Bu reformlar ile özellikle, ödeme güçlüğü yaşayan, düşük gelirli hanehalklarının sağlığa erişimini olabildiğince artırmak, cepten yaptıkları harcamaları makul düzeye indirgemek ve sağlık durumlarını geliştirmek için birçok politika değişikliği yapılmıştır. Tez kapsamında iki farklı ekonometrik yöntem uygulanmıştır. İlk olarak; En Küçük Kareler (EKK) metodu kullanılarak yeşil kart sağlık sigortasının bağımlı değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci olarak; Araç değişken (IV) ekonometrik metodu kullanılmıştır. Araç değişken olarak; yıllara (2005-2018) ve 26 bölgeye (NUTS-2) göre yeşil kart hak sahipliği değişkeni oluşturulmuştur. Dolayısıyla, bölgeler arası yeşil kart sahibi olma olasılığı hesaplanmış ve bu oranların bu bölgedeki kişilere yeşil kart verme olasılığı hakkında bilgi taşıdığı düşünülmektedir. Burada yapmaya çalıştığımız, kişinin yaşadığı bölgedeki ortalama uygunluk nedeniyle bir kişinin daha kolay yeşil kart alabileceği hakkındaki yargımızdır. Sonuçlar, yeşil kartlı olan bireylerin herhangi bir sigortası olmayan bireylere göre daha az işgücüne katılım gösterdiklerini raporlamaktadır. Kadınların işgücüne daha az katılım gösterdikleri bulunan sonuçlar arasındadır. Kadınların işgücü arzına katılımı noktasında EKK ve IV metotları benzer sonuçlar vermiştir. Kişinin medeni durumuyla işgücü değişkenleri arasında bir ilişki olup olmadığına dair sonuçlar da incelenmiştir. Burada hiç evlenmemiş olanlar baz grup olarak alınmıştır. Evli olanların bekâr olanlara göre işgücüne katılımlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Kişinin eğitim düzeyi ile işgücüne katılımı arasında net bir ilişki bulunamamıştır. Yeşil kart sahibi hane referans kişisinin EKK analizi sonuçlarına bakıldığında; sigortası olmayan hane referans kişilerine göre işgücü arzlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, hane reisleri için yeşil kart ile işgücü katılımı arasında negatif bir ilişki mevcuttur. Fakat IV sonuçlarına bakıldığında; yeşil kart ile işgücü arzı arasındaki negatif ilişki kaybedilmektedir ve sonuçlar anlamlılığını yitirmektedir. Eşler için işgücü arzı sonuçları yeşil kartın işgücüne katılımı düşürdüğünü ifade etmektedir. Kent ve kırsaldaki işgücü arzları yeşil kart değişkeniyle herhangi bir ilişki içerisinde gözükmemektedir. Bunlara ek olarak; yeşil kartın hanelerin malvarlığı sahibi olma olasılıklarıyla ilişkisi bulunamamıştır. Ayrıca, yeşil kart ile devletin diğer sosyal yardımlarından faydalanma arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak; yeşil kartın sağlık harcamaları ve sigara ve alkollü içecek harcamalarını düşürmediği elde edilen sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The economic burden one has to carry in the case of a disease generates a risk for all segments of society. However, the person cannot know the risk entirely. With the help of health insurance, it is possible to reduce risks of economic losses, and health insurance is seen as an essential tool to be able to provide access to health care services, particularly for the poor. Because if they do not have health insurance, poor people may need to sell their assets or go under enormous debts for accessing health care, which can have catastrophic consequences for the already poor, impoverishing them further. However, although health insurance is beneficial for the needy in many respects, it also brings moral hazard problems along with its benefits. For instance, because health insurance makes accessing health services possible even for those who are unemployed, it can impact labor force participation negatively. Similarly, one may not be able to motivate herself/himself to save for precautionary purposes enough because of free health insurance. In this thesis, the effects of expanding benefits coverage of green card health insurance for the poor in Turkey as of 2005 on the labor force participation has been examined. For this purpose, the 2005 and 2018 data of the Household Budget Survey collected by the Turkish Statistical Institute (TUIK) were used. The dependent variable we are interested in is the labor force participation of individuals in the survey month. With the Health Transformation Program (HTP), which started in 2003, the Turkish Health System has made significant reforms in reaching the General Health Insurance, which means the insurance of all individuals in the society, which many countries are trying to do. With these reforms, many policy changes have been made to increase the access to health care of low-income households with financial difficulties as much as possible, reduce their out-of-pocket expenditures to a reasonable level, and improve their health status. Two different econometric methods were applied within the scope of the thesis. Firstly, the relationship between green card health insurance and dependent variables was examined using the Ordinary Least Squares (Ordinary Least Squares) method. Secondly, the instrumental variable (IV) econometric method was used. As an instrumental variable, the Green card entitlement variable was created according to years (2005-2018) and 26 regions (NUTS-2). Therefore, the probability of having a green card between regions has been calculated, and it is thought that these rates contain information about the probability of issuing green cards to people in this region. We tried to make our judgment that a person can get a green card more easily because of the average eligibility in the person's area of residence. The results report that individuals with green cards are less likely to participate in the workforce than individuals without insurance. Among the results found are that women participate less in the workforce. OLS and IV methods gave similar results regarding labor force participation for women. The results of whether there is a relationship between the person's marital status and labor force participation were also examined. Here, those who have never been married are taken as the base group. It has been observed that married people have a higher labor force participation than single ones. A clear relationship was not found between the individual's education level and his participation in the labor force. Considering the results of the OLS analysis of the household reference person holding the green card, it has been observed that the labor supply is lower than the household reference persons who do not have insurance. In other words, there is a negative relationship between green cards for household heads and labor force participation. However, looking at the IV results, the negative relationship between the green card and labor supply is lost, and the results lose their significance. Labor supply results for spouses indicate that green card reduces labor force participation. Labor supplies in urban and rural areas do not seem to be related to the green card variable. In addition to these, a green card was not found to be associated with the probability of households owning assets. In addition, no relationship was found between a green card and benefiting from the state's other social benefits. Finally, among the results obtained, the green card does not reduce health expenditures and cigarette and alcoholic beverage expenditures.