Türkiye ile PISA'da başarılı ülkelerin eğitim ekonomilerinin, öğretmen ve okul yöneticisi yetiştirme süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of education economies, teacher and school administrator training processes of Turkey and succesful countries in PISA
  1. Tez No: 717643
  2. Yazar: MEHTAP AKKOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada Türkiye ile 2015 PISA'da en başarılı 5 ülke olan Singapur, Japonya, Estonya, Tayvan ve Finlandiya'nın öğretmen yetiştirme, okul yöneticisi yetiştirme ve eğitim ekonomisi politikaları incelenmiştir. Türk Eğitim sistemi için önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi deseni kullanılmıştır. Ülkelerin eğitim bakanlıkları, resmi kurum ve kuruluşları, resmi istatistik sitelerine dayanarak bulgular oluşturulmuştur. Bunun yanında ulusal ve uluslararası makaleler ve kitaplar incelenmiştir. Araştırma sonucunda; incelenen ülkelerin öğretmen yetiştirme sistemlerinde öğretmen seçme ve yetiştirme aşamasında çok boyutlu inceleme yaptıkları anlaşılmıştır. Türkiye'deki uygulamaya göre, öğretmenlik bölümüne puanı yeten herkes öğretmen olabilmektedir. Okul yöneticisi yetiştirme noktasında ülkelerin yıllardır devam eden bir politikaya sahip olduğu, Türkiye'de sürekli değişen yönetici yönetmeliğinden dolayı okul yöneticisi yetiştirmede sıkıntı yaşadığı ortaya koyulmuştur. Eğitim ekonomisi konusunda, incelenen ülkelere kıyasla Türkiye daha az yatırım yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, teacher training, school administrator training and education economy policies of Turkey and Singapore, Japan, Estonia, Taiwan and Finland, which are the 5 most successful countries in 2015 PISA, were examined. Suggestions were made for the Turkish education system. In this study, document analysis design, one of the qualitative research methods, was used. Findings were created based on the education ministries, official institutions and organizations, official statistics websites of the countries. In addition, national and international articles and books were examined. As a result of the research; It has been understood that the countries examined have made a multidimensional analysis in the teacher training systems during the teacher selection and training phase. According to the practice in Turkey, anyone with sufficient points in the teaching department can become a teacher. It has been revealed that countries have a policy that has been going on for years at the point of training school administrators, and that there are problems in raising school administrators in Turkey due to the constantly changing administrative regulations. Compared to the countries studied, Turkey invests less in education economy.