Müzelerde sosyal medyanın kurumsal kullanımına dair öneriler
Recommendations on the institutional use of social media in museums
- Tez No: 717654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İletişim Bilimleri, Museology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İçinde bulunduğumuz çağ bir yüksek teknoloji çağı. İnternet ve internet araçlarının temelini oluşturduğu bu çağ beraberinde birçok yeniliği getirmiştir. Bu yenilikler bazen yavaş bazen hızlı bir şekilde insan hayatına etki etmiş, zaman zaman geri dönülmesi mümkün olmayan değişimler yaratmıştır. Yeni ekonomik ve akademik iş/araştırma alanları açarken birçoğunu da aynı hızda kapatmıştır. Ortaya yeni çıkan ekonomik ve akademik iş/araştırma alanlarından biri de sosyal medya kavramı ve sosyal medya platformlarının çeşitli kurumlarla ilişkisi, faydaları, zararları, kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada dünya müzeleri içerisinde sosyal medya platformlarını ve araçlarını geniş ölçekte kullanarak bütün dünyaya yayın yapan müzeleri seçerek bulundukları platformlar, platformlara katılım yılları, takipçi sayıları, içerik sayıları, içerik paylaşım sıklıkları gibi çeşitli parametreler metadata yöntemi ile toplanmış daha sonra incelenmiştir. Bu parametrelerin aynıları ulusal müzeler için de toplanıp, incelendikten sonra uluslararası ve ulusal müzeler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler ve tespit edilen eksiklikler ışığında ise Sonuç ve Öneri kısmında, öncelikle sosyal medya platformlarında varlık göstermeyen ulusal müzelerle çağın gerekliliği haline gelen bir olgunun karşılaştırmalı değerlendirmesi Stonehenge örneği ile yapılmıştır. Daha sonrasında ise adım adım olacak şekilde, gelecekte sıfırdan kurulması planlanan müze ve kültür sanat kurumlarının sosyal medya sayfaları için; platform seçme, hedef kitle belirleme, iv KPI hedefleri oluşturma, içerik planlama, içerik yaratma, içerik paylaşımı, raporlama gibi gerekli süreç önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The era we live in is an era of high technology. This era, in which the internet and internet tools are the basis, has brought many innovations with it. These innovations have affected human life, sometimes slowly and sometimes rapidly, and have created irreversible changes from time to time. While it opened new economic and academic business/research areas, it closed many of them at the same speed. One of the emerging economic and academic business/research areas is the concept of social media and the relationship, benefits, harms and use of social media platforms with various institutions. In this study, various parameters such as the platforms they are on, the years of participation in the platforms, the number of followers, the number of content, the frequency of content sharing were collected by metadata method by choosing the museums that broadcast to the whole world by using social media platforms and tools on a large scale among the world museums. After the same parameters were collected and analyzed for national museums, a comparison was made between international and national museums. In the light of the data obtained and the identified deficiencies, in the Conclusion and Suggestion section, first of all, a comparative evaluation of a phenomenon that has become a necessity of the age with national museums that do not exist on social media platforms is made with the example of Stonehenge. Then, step by step, for the social media pages of museums and culture and art institutions that are planned to be established from scratch in the future; Necessary process recommendations were made, such as choosing a platform, vi determining a target audience, creating KPI targets, content planning, content creation, content sharing, and reporting.