Bazı yeni poliüretan kaplama malzemelerinin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis, characterization and applications of some new polyurethane coating materials
- Tez No: 717653
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada hem anyonik ve hem de anyonik-nonyonik yapılı 9 adet su bazlı poliüretan dispersiyonları (WPUD) aseton prosesi kullanılarak sentezlenmiştir. Hazırlanan WPUD'larda diizosiyanat olarak izoforondiiziosiyanat (IPDI), poliol olarak 2000 Mw lı ve 56 mg KOH/g hidroksil sayılı, düz zincirli, polipropilen glikol (PPG-2000), polihekzametilen adipat (PHA-2000) ve polioksitetrametilenglikol (PTMG-2000) yapılı polioller kullanılmıştır. Anyonik iyonlaştırıcı ajan olarak dimetilol propiyonik asit (DMPA), noniyonik iyonlaştırıcı ajan olarak da Ymer-N 120 kullanılmıştır. Zincir uzatma basamağı 1,6-hekzandiol (HDO) ile yapılırken çapraz bağlayıcı olarak da trimetilolpropan (TMP) ile reaksiyonlar gerçekleştirilmiştir. -NCO sonlu prepolimerin zincir büyütme basamağı %64 lük sulu hidrazin hidrat (NH2NH2) çözeltisi ile yapılmıştır. Sentezlenen 9 adet WPUD için sulu fazda ve film oluşturulmasından sonra bazı analizler yapılmıştır. Katı madde, viskozite, pH, tanecik boyutu ölçümü ve dispersiyon stabilitesi ölçümü için sulu fazda numuneler kullanılarak analizler yapılmıştır. Sentezlenen WPUD lardan döküm yöntemiyle oluşturulan filmlerin termal özellikleri TGA ve DSC ile belirlenmiştir. Ayrıca bu filmlerin çekme ve kopma dayanımları Instron cihazı ile ölçülmüştür. PUD filmlerin molekül ağırlıkları ölçümü GPC cihazı ile THF çözücülü ortamda belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen filmlerin çözücü ve su absorbsiyonları da incelenmiştir. Tez çalışmasının son aşamasında da elde edilen WPUD lara TiO2 ve diğer katkı malzemeleri eklenerek tekstil baskı sektörü için beyaz baskı patı (BBP) hazırlanıp, serigrafi yöntemi ile pamuklu siyah kumaşa baskı yapılmıştır. Baskı yapılan kumaşların üzerindeki baskıların yıkama performansları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, nine waterborne polyurethane dispersions (WPUDs) having both anionic and anionic-nonionic structures were synthesized by acetone process. Isophoronediisocyanate (IPDI) and three different types of polyols with 2000 MW and 56 mg KOH/g hydroxyl number such as polypropylene glycol (PPG-2000), polyhexamethylene adipate polyol (PHA-2000) and polytetramethylene ether glycol (PTMG-2000). Dimethylol propionic acid was used as the anionic ionizing agent and Ymer-N 120 was used as the nonionic ionizing agent in order to disperse prepolymer in water. The chain extension of the -NCO-terminated prepolymers obtained from the reaction of IPDI and polyols was carried out with 1,6- hexanediol (HDO), while trimethylol propane (TMP) was used as crosslinker. After the dispersion step, the chain growth step was completed by the reaction of the NCO functional groups with 64% aqueous hydrazine hydrate (NH2NH2) solution. Some analyzes were performed for nine WPUDs synthesized in the thesis study both in aqueous phase and after film formation. Analyzes were made in aqueous phase for the measurement of solids, viscosity, pH, particle size and dispersion stability. The thermal properties of the films formed by the casting method from the synthesized WPUDs were determined by TGA and DSC. Furthermore, tensile and tensile strengths of these films were measured with Instron device. The molecular weights of WPUD films were determined by GPC in THF. Moreover, solvent and water absorption of the obtained films were examined. In the last part of the thesis, screen printing dyes were prepared by adding of filling materials such as calcite and TiO2 to the WPUDs and printed on fabric by screen printing method. The washing performances of the prints on the printed fabrics were evaluated.