Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze Türkiye'de fotoğrafçılık
  1. Tez No: 71773
  2. Yazar: EMİNE ARZU HEPARK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Türkiye'de fotoğraf sanatı tarihini; Cumhuriyet Öncesi Dönem, Cumhuriyet'in ilk yıllan, 1930'lu yıllar, 1940-1950'li yıllar, 1960'lı yular, 1970'li yıllar, 1980'H yıllar, 1990'lı yıllar olarak on'ar yıllık dilimler halinde inceleyebiliriz. Çünkü her yıl kendi içinde fotoğraf sanatının gelişimini etkileyebilecek bir ilke imza atmış. Cumhuriyet Öncesi Dönem: 1900'lere kadar olan dönemde azınlıkların elinde kalan fotoğraf, 1905'lerde yeni yeni Müslümanların eline geçti. Ama ne yazık ki geleneklerin ve dinin getirdiği baskılar nedeniyle İstanbul'dan uzakta Batı'da yapıldı. Ve Türkler ilk kez Selanik ve İzmir'de fotoğrafla uğraştılar. Cumhuriyet'in ilk yıllan ve 1930'lu yıllar: Türk Fotoğrafçılığı 1930'lara kadar olan dönemi dini baskılar, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış süreci ve savaşlar nedeniyle karanlık bir dönem olarak kapattı. Ancak Cumhuriyet'in ilk yıllarında Osmanlılıktan Türkiye Cumhuriyet'ine geçişte fotoğrafın tanıklığına ihtiyaç vardı. Ve bu amaçla tanıtım organı olarak fotoğraf makinasına yönelindi. Bu yıllarda halk fotoğrafla daha bir kaynaştı. Önceleri dini kurallar altında ezildiyse de yasal işlemlerin zorunluluğuyla fotoğraf makinasının karşısına oturdu. Bu yıllar, fotoğraf stüdyoları Anadoluya'da yayıldı, baskı teknikleri biraz daha gelişti, fotoğraf daha yaygın bir kullanım ağma kavuşarak halkla bütünleşti. ıx1940'lar ve 1950'ler, Türk Fotoğraf Sanatçısının bir bakıma kendi yurdunun doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini tanımaya ve tanıtmaya başladığı yıllardır. 1960'h yıllar, Türk Fotoğraf Sanatı tarihi için çok önemli bir başlangıçtır. Sanatsal çabanın yoğunluk kazanması ve Türk fotoğrafının gerçek kimliğine kavuşması, dışa açılması 1960'lardan sonra olmuştur. Bu dönem ayrıca toplumsal sorunlara yönelik fotoğraf yıllandır. 1970'li yıllar; yarışmalar, sempozyumlar, fotoğraf günleri, sergiler, saydam gösterileri ve fotoğraf yayınlan gibi çalışmaların yoğunluk kazandığı yıllardır. Ayrıca bu yıllarda fotoğraf eğitimi ve dernekleri açısından da önemli yıllardır. 1980'li yıllar, Türk fotoğrafına öz ye biçim açısından yeni anlayışlar getirmiştir. Bu bağlamda“Deneysel Fotoğraf' ilk ciddi çıkışını bu yıllarda yapmıştır. 1990'h yıllar, ”Bilgisayar Çağı“ adı altoda Türk fotoğraf sanatını da yalandan etkilemiş ve ”Görüntü işleme Programlan“ olarak tanımlanabilen programlarla bilgisayarla fotoğraf yapılmaya başlanmıştır. Ve fotoğraf sanatımız; bulunuşunun 161. Yılında bu ”Görüntü işleme Programlan" sayesinde artık kişinin; sanatına, kendisinden bir şeyler katarak, yeni doyumlara ulaşmasına olanak vermiştir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY OF PHOTOGRAPHY ART IN TURKEY In Turkey we can take the history of art of photography in two different periods: The period before the Turkish Republic and the first years of the Republic. The year 1930's and the years between 1940's - 1950's and the years in 1960's, 1970's, 1980's and 1990' s. We take every ten years time seperately because in every ten years period some first and important events occured and signed the period and this might effect the improvements of the art of photography. The period before the Republic: Until 1900, photography was held by non-moslems. In 1905's moslems began to work in the field of photography. But unfortunately because of the pressure of traditions and religion the first works of photography took place in the west, far from Istanbul. And then the Turks first began to occupy with photography in Salonica and Izmir. The first years of the Republic and the years during 1930: Because of the religious pressures, wars, and the collapsed of the Ottoman Empire Turkish Photography closed this period as the darkness time of its history until the years 1930. However in the first years of the Republic, in the transition from the Ottoman reign to the Turkish Republic there was the need of the testimony of photography. For this reason“camera”took its place as the introductory instrument. XIIn those years Turkish people came more closely with photography. Although at first it was forbidden to have their photos taken, according to the rules of religion, then they were forced to sit across the camera by the unavoidable procedures of the authorities. During these years photography studios began to spread out in different parts of Anatolia. The technics of press improved more than before, and photography became more widespread in usage and came into human life completely. The years between 1940 and 1950 were the years that Turkish artists of photography began to recognize and to introduce the natural beauties and historical riches of their own country. The years of I960' s were an important begining for the Turkish photography art. Artistic effort of photography gained much importance and Turkish photography came do face with its real identity and began to be known abroad after 1960's. And also in this period photographs which included social subjects began to occur. The years 1970's a lot of photography competitions, symposiums, Days of photography, exhibitions and the publication of photography were held. Besides these years were important from the education of photography and photography associations. The years 1980 brought a new point of view to the Turkish photography from the“form”and“essence”, and so“Experimental Photography”first seriously came into sight in those years. xuIn the years 1990's“The Age of Computer”influenced Turkish photography art closely, and photographs have been begun to make with the new technics of computer programmes. (Image Processing Programmes.) And our photography of art which was found out 161 years ago now makes possible a person to be a skillful artist, adding something from his own capacity to his innerart by means of this (Image Processing Programmes) xm