FeTeMM kapsamında yaygın eğitimde robotik kodlama dersi alan fen bilgisi öğretmenliği öğrencilerinin görüşlerine ilişkin durum çalışması
A case study on the views of science teaching students taking robotic coding course in non-formal education within the scope of STEM
  1. Tez No: 717799
  2. Yazar: ŞERİFE OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (FETEMM) eğitimleri kapsamında robotik kodlama dersi alan Necmettin Erbakan Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 2. Ve 3. Sınıf öğrencilerinin yaygın eğitimde aldıkları robotik kodlama dersi ile ilgili beklenti ve ihtiyaçlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada fen bilgisi öğretmenliği öğrencilerinin robotik kodlama dersine yönelik görüşlerinin belirlenmesi ve mevcut durumun ortaya konulması amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılarak, elde edilen bulgular düzenlenip yorumlanmış bir biçimde sunulmuştur. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara dayalı olarak temalar belirlenmiş ve bu temalar hakkında yorumlar yapılmıştır. Bulguları desteklemek amacı ile öğretmen adaylarının cevapları aynen verilmiştir. Kodlama eğitiminin onlar için ne ifade ettiği sorulmuş; öğrencilerin özgün ürünler geliştirmesine ve esnek düşünebilmesine olanak sağladığı, yaratıcılık özellikleri başta olmak üzere problem çözme becerisi ve mantık yürütme gibi üst bilişsel becerilerine olumlu yönde etki ettiği kanısına varılmıştır. Verilen robotik kodlama eğitimi sayesinde öğretmen adaylarının hayatlarında yarattığı değişiklikler sorulmuş; olumlu anlamda katkılarının olduğu tespit edilmiş, FETEMM etkinlikleri ile ilgili olarak katılımcıların herhangi bir olumsuz düşüncelerinin bulunmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarına uygulamalı robotik ve kodlama eğitiminde başarılı olmayı önemseyip, önemsemedikleri sorulmuş; robotik kodlama eğitiminde öğrendikleri bilgileri gelecekte çokça ihtiyaç duyacaklarına inandıkları için önemsedikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarına kodlama dersini verebilecek yeterlilikte olup, olmadıkları sorulmuş; yetersiz görenlerin çoğunlukta olduğu bunun sebebinin de eğitimin başında bu sorunun yöneltilmesinden kaynaklı olduğu, ilerleyen zamanlarda kendilerini geliştirerek dersi verecek yeterliliğe ulaşabileceklerine inandıkları görülmüştür. Öğretmen adaylarınca robotik kodlama dersinin eğlenceli mi yoksa sıkıcı mı bulunduğu araştırılmış; büyük çoğunluğun robotik kodlamayı eğlenceli bulduğu, kodlama eğitimi sayesinde teknolojiye ilgilerinin arttığı, yaparak yaşayarak öğrendikleri, yaratıcılık becerilerinin desteklendiği, özgün ürünler ortaya koyabileceklerine inançlarının arttığı görülmüştür. Öğretmen adaylarına aldıkları robotik kodlama eğitiminden beklentileri sorulmuş; iş imkânı sağlaması, mesleki öz yeterliliklerini arttırması, teknolojiye uyumlarını arttırması, kişisel gelişimlerine katkı sağlaması, düşünme becerilerini geliştirmesi gibi beklentilerinin olduğu bazılarının derste zorlandığı için dersin daha basit hale getirilmesini beklediği, derse yönelik beklentilerinin karşılanmasının onların derslere katılımını ve memnuniyetlerini arttıracağı düşünüldüğü için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the expectations and needs of the second and third-year students of the Science Teaching Department, Necmettin Erbakan University, taking robotic coding courses within the scope of science, technology, engineering, and mathematics (STEM) education, about this course in non-formal education. In the research, the descriptive survey method, one of the qualitative research methods, was used to determine the views of science teaching students about the robotic coding course and to reveal the current situation. Then the findings obtained were presented by organizing and interpreting. The themes were determined based on the findings obtained as a result of the study and interpreted about these themes. The responses of the prospective teachers were given in the same way to support the findings. They were asked what coding education means to them; we concluded that it enables students to develop original products and think flexibly, and affects their metacognitive skills positively, such as creativity, problem-solving skills, and reasoning. Due to the robotic coding training given, the prospective teachers were asked about the changes they created in their lives, it was found that they contributed positively, and seen that the respondents did not have any negative thoughts about STEM activities. Prospective teachers were asked whether or not they mind being successful in applied robotics and coding education. It was seen that they cared about the information they learned in robotic coding training because they believed that they would need it a lot in the future. Prospective teachers were asked whether or not they were qualified to give the coding lesson. It was that those who find it inadequate are in the majority, and the reason for this is that this question was asked at the beginning of the education, and they believed that they could achieve the proficiency to teach the lesson by improving themselves in the future. It was investigated by prospective teachers whether or not the robotic coding course was entertaining or boring. We observed that the vast majority find robotic coding entertaining, their interest in technology increases due to coding education, they learn and experience by doing it, their creative skills are supported, and their belief that they can produce original products has increased. Prospective teachers were asked about their expectations from the robotic coding training they received. They indicated that they have expectations such as providing job opportunities, increasing their professional self-efficacy, increasing their adaptation to technology, contributing to their personal development, and improving their thinking skills and some suggestions were made because it was thought that some of them expected the course to be made simpler because they had difficulties during the course, and that meeting their expectations for the course would increase their satisfaction and attendance.