Bazı geleneksel ve ticari organik gübrelerin topraklı ve topraksız ortamda terede bitki gelişimi ve verimi üzerine etkileri
The effects of some traditional and commercial organic fertilizers on the plant development and production of cress in soil and soilless media
  1. Tez No: 717800
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünya nüfusu hızla artmakta ve buna paralel olarak gıda ihtiyacı da artmaktadır. Artan nüfusun beslenmesinin giderek sorun haline gelmesi birim alandan daha fazla verim alınarak gıda üretiminin artırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bitkilerde birim alandan daha fazla verim almak amacıyla tüm dünyada yıllardır aşırı bir şekilde kimyasal gübre kullanılmaktadır. Bilinçsizce kullanılan kimyasal gübreler bitkilerde verim ve kaliteyi artırmakla birlikte toprak yapısında bozulmalara ve hatta insanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Gerek toprak verimliliği ve gerekse sürdürülebilir bitkisel üretim açısından organik gübreler büyük bir öneme sahiptir. Bu tez çalışması topraklı ve topraksız ortamda bazı geleneksel ve ticari organik gübrelerin tere (Lepidium sativum L.) bitkilerinde tohum çıkışı, bitki gelişimi ve verim üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Sera koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre 6 tekerrürlü olarak kurulan saksı denemesinde geleneksel organik gübrelerden koyun gübresi (300 ml/saksı) ve tavuk gübresi (100 ml/saksı); ticari organik gübrelerden Algaren Twin (2,5 ml/L), Casolex (2,5 ml/L), Potasmin (3 ml/L) ve Plantol (5 ml/L) kullanılmıştır. Herhangi bir gübre uygulamasının yapılmadığı kontrol uygulaması da denemeye dahil edilmiştir. Organik gübre uygulamalarının terede tohum çıkışı, bitki gelişimi ve verim üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Geleneksel organik gübre uygulamaları, özellikle tavuk gübresi uygulamasının kontrol ve diğer uygulamalara göre terede verim ve incelenen diğer parametrelerde önemli oranda artış sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing rapidly and in parallel with this, the need for food is also increasing. The fact that feeding the increasing population is becoming a problem makes it necessary to increase food production by getting more product from the unit area. In order to get more yield from the unit area in plants, chemical fertilizers have been used excessively for years all over the world. While these chemical fertilizers, used in an ignorant manner, increase the yield and quality of plants, they also cause deterioration in soil structure and even negative effects on people. Organic fertilizers are of great importance in terms of both soil fertility and sustainable plant production. This thesis study was carried out to investigate the effects of some traditional and commercial organic fertilizers on seed emergence, plant growth and yield in cress (Lepidium sativum L.) plants in soil and soilless environment. In the pot experiment, which was established with 6 replications according to the randomized plots trial design in greenhouse conditions, traditional organic fertilizers such as sheep manure (300 ml/pot) and chicken manure (100 ml/pot) and also commercial organic fertilizers Algaren Twin (2,5 ml/L), Casolex (2,5 ml/L), Potasmin (3 ml/L) and Plantol (5 ml/L) were used. A control application without any fertilizer application was also included in the experiment. The effects of organic fertilizer applications on seed emergence, plant growth and yield were found to be statistically significant.It has been observed that traditional organic fertilizer applications, especially chicken manure application, significantly increased the yield and other parameters examined in cress compared to control and other treatments.