Futbol akademi antrenörlerinin yeterlikleri ve sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between coaching efficacy and social problem solving skills of football academy coaches
- Tez No: 717924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN UNUTMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol akademi antrenörlerinin antrenör yeterlik inançları ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmaya 201 futbol antrenörü gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama ile ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Antrenör Yeterlik Ölçeği, Sosyal Sorun Çözme Envanteri ile kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Antrenör Yeterlik Ölçeği 5 alt boyut ve 18 maddeden oluşmaktadır. Sosyal Sorun Çözme Envanteri 7 alt boyut ve 70 maddeden oluşmaktadır. Araştırmanın analizlerinde SPSS 25 programından yararlanılmıştır. Analizler sırasında, ölçeklere ait iç tutarlık katsayıları (Cronbach Alpha) ve tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Antrenörlerin demografik özelliklerine göre yeterlik ve sosyal sorun çözme becerileri arasındaki farkları belirlemeye yönelik bağımsız örneklemler T-test ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Antrenörlerin yeterlikleri ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkileri belirlemek üzere Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, antrenörlerin yeterlik inançları sporculuk geçmişlerine göre farklılık göstermezken, görev aldıkları lig düzeyine, lisans kademelerine, antrenörlük sürelerine ve eğitim düzeylerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Futbol antrenörlerinin sosyal sorun çözme becerilerinin ise, görev aldıkları lig düzeyine, lisans kademelerine ve eğitim düzeylerine göre farklılaşmadığı, bunun yanında sporculuk geçmişleri ile antrenör sürelerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Antrenörlerin yeterlik inançları ile sosyal sorun çözme becerileri arasındaki ilişkiye ait bulgularda, oyun stratejileri ile sosyal sorun çözme becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between the coaching efficacy beliefs of football academy coaches and their social problem-solving skills. 201 football coaches participated in the research voluntarily. In the research, descriptive survey and relational survey method, which are among the quantitative research methods, were used. Coach Efficacy Scale-II, Social Problem Solving Inventory and personal information form were used as data collection tools in the study. The Coach Efficacy Scale-II consists of 5 sub-dimensions and 18 items. Social Problem Solving Inventory consists of 7 sub-dimensions and 70 items. SPSS 25 program was used in the analysis of the research. During the analyses, the internal consistency coefficients (Cronbach Alpha) and descriptive statistics of the scales were calculated. Independent samples T-test and ANOVA analyzes were applied to determine the differences between efficacy and social problem-solving skills according to the demographic characteristics of the coaches. Pearson correlation analysis was applied to determine the relationships between the coaches' efficacy and social problem solving skills. As a result of the analyzes, it was determined that while the efficacy beliefs of the coaches did not differ according to their football career, they differed according to the league level, coaching level, coaching experience and education level. It has been determined that the social problem-solving skills of football coaches do not differ according to the league level, coaching level and education level, but they differ according to their football career and coaching experience. In the findings of the relationship between the efficacy beliefs of the coaches and their social problem-solving skills, positive significant relationships were determined between game strategies and social problem-solving skills.