COVID hastalarında kolşisin kullanımının kardiyak premarkırlar üzerinde etkisi
In this study, the effect of colchicine use on cardiac premarkers in COVID-19 patients was investigated.
  1. Tez No: 717955
  2. Yazar: MİKAİL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada COVID-19 hastalarında kolşisin kullanımının kardiyak premarkerlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma randomize kontrollü bir çalışma olup çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVID-19 nedeniyle yatmakta olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 79 COVİD-19 hastası dahil edilmiş olup bunlardan 39'una standart tedavinin yanı sıra oral yoldan kolşisin uygulanmış iken 40'ına ise kolşisin uygulanmamıştır. Bulgular: Kolşisin kullanan ve kullanmayan hastaların CRP değerleri karşılaştırıldığında kolşisin kullanan hastaların birinci ölçüm CRP değerleri haricinde diğer CRP değerlerinin kolşisin kullanmayanlara göre daha düşük olduğu, ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı (p>0.05) görüldü. Kolşisin kullanan ve kullanmayan hastaların Ferritin değerleri karşılaştırıldığında kolşisin kullanan hastaların birinci, dördüncü ve beşinci ölçüm ferritin değerlerinin kolşisin kullanmayan hastalara göre daha düşük olduğu, ikinci ve üçüncü ölçülen ferritin değerlerinin ise daha yüksek olduğu tespit edilmiş olup gruplar arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Kolşisin kullanan ve kullanmayan hastaların IL6 değerleri karşılaştırıldığında kolşisin kullanan hastalarda tüm IL6 ölçümlerinden elde edilen değerlerin kolşisin kullanmayanlardan daha düşük olduğu, ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı (p>0.05) görüldü. Kolşisin kullanan ve kullanmayan hastaların troponin T değerleri karşılaştırıldıında kolşisin kullanan ve kullanmayan hastalarda troponin T ölçüm sonuçları açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Kolşisin kullanan ve kullanmayan hastaların D-Dimer değerleri karşılaştırıldığında kolşisin kullanan ve kullanmayan hastalarda D-Dimer ölçümleri açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, the effect of colchicine use on cardiac premarkers in COVID-19 patients was investigated. Material and Method: This study was a randomized controlled trial and included patients hospitalized in Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital due to COVID-19. A total of 79 COVID-19 patients were included in the study, and 39 of them were administered colchicine orally in addition to the standard treatment, while 40 of them were not administered colchicine. Results: When the CRP values of the patients using and not using colchicine were compared, it was seen that the CRP values of the patients using colchicine were lower than those who did not use colchicine, except for the first measurement CRP values, but the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05). When the ferritin values of the patients using and not using colchicine were compared, it was determined that the first, fourth and fifth measurement ferritin values of the patients using colchicine were lower than the patients who did not use colchicine, the second and third measured ferritin values were higher, and the difference between the groups was not found to be significant. When the IL6 values of patients using and not using colchicine were compared, it was seen that the valuesobtained from all IL6 measurements in patients using colchicine were lower than those who did not use colchicine, but the difference between the groups was not significant (p>0.05). When the troponin T values of patients using and not using colchicine were compared, no significant difference was found in terms of troponin T measurement results in patients using and not using colchicine (p>0.05). When the D-Dimer values of patients using and not using colchicine were compared, no significant difference was found in terms of D-Dimer measurements in patients using and not using colchicine.