Mikrodalgaya maruz bırakmanın kayaçların kırılabilirlikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of microwave treatment on the crushability of rocks
  1. Tez No: 717956
  2. Yazar: ABDULLAH MHMOOD JUMAH ALDALAHALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada mikrodalgaya maruz bırakmanın kayaçların kırılabilirlikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda Niğde ve çevre illerdeki farklı işletmelerden 9 farklı kayaç numunesi toplanmıştır. Kaya bloklarından fiziksel ve mekanik testler için karot numuneler ve kırılabilirlik testleri için 3 farklı boyut aralığında deney numuneleri elde edilmiştir. Normal laboratuvar şartların bekletilen ve mikrodalgaya maruz bırakılan karot numuneler üzerinde tek eksenli basınç ve dolaylı çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçları değerlendirilmiş ve mikrodalgaya maruz bırakılma etkisiyle kayaçların dayanım değerlerinin azaldığı belirlenmiştir. 3 farklı boyut aralığındaki numuneler (-120 +50, -30 +20, -12 +10) için de normal ve mikrodalgaya maruz bırakılma sonrasında kırılabilirlik indeks değerleri belirlenmiştir. Elde edilen kırılabilirlik indeks değerleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda mikrodalga etkisiyle kırılabilirlik indeks değerlerinin iri boyut aralığındaki numuneler için azaldığı, orta ve ince boyut aralığındaki numuneler için ise arttığı görülmüştür. Bu durum mikrodalgaya maruz bırakılmada numunelerin boyutlarının önemli olduğunu göstermiştir. Ayrıca kayaçların hem dayanım değerlerindeki hem de kırılabilirlik indeks değerlerindeki değişim oranlarının kayaç türüne göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of microwave treatment on the crushability of rocks were investigated. In this context, 9 different rock samples were collected from different quarries located in Niğde and the surrounding provinces. Core samples for physical and mechanical tests and test samples in 3 different size ranges for crushability tests were obtained from rock blocks. Uniaxial compressive and indirect tensile strength tests were carried out on core samples that were kept in normal laboratory conditions and exposed to microwaves. The test results obtained were evaluated, and it was determined that the strength values of the rocks decreased with the effect of microwave treatments. Crushability index values were determined for samples in 3 different size ranges (-120 +50, -30 +20, -12 +10) after normal and microwave treatment. The relationships between the crushability indexes obtained were statistically analyzed. As a result of the analysis, it was observed that the crushability index values decreased for the samples in the coarse size range and increased for the samples in the medium and fine size range with the microwave effect. This showed that the size of the samples was important in microwave treatment. In addition, it has been determined that the rate of change in both the strength values and the crushability index values of the rocks differ according to the rock type.