Karsinomların kemik metastazlarının biyolojik davranışları ve klinik yönetimi
Biological behavior and clinical management of bone metastases of carcinomas
  1. Tez No: 717993
  2. Yazar: KAAN ALİ DALKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ SERDAR ÖZBARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Dünyada karsinomlar ölümün majör sebeplerindendir; kemik metastazları ise artmış mortalite ve morbiditelere sebep olmaktadır. Kemik metastazlarına yönelik birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Beklenen sağkalım süresi bu yöntemi belirleyen en önemli faktördür. Daha önceden geliştirilmiş birçok prognostik model mevcuttur. Bu çalışmada kemik metastazlı hastaların sağkalımlarına etki eden faktörleri ve prognostik modellerin klinikte kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: 2011-2021 yılları arasında hastanemize başvuran ve yapılan tetkikler ve patolojik doğrulama sonrasında kemikte karsinom metastazı tanısı ile palyatif veya cerrahi tedavi edilen toplam 247 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, genel sağlık durumları, tanıları, laboratuvar ve görüntüleme verileri, patolojik kırık durumları, uygulanan tedavi yöntemleri ve sağkalım süreleri kaydedildi ve bu verilerin sağkalım süreleri üzerine etkilerinin olup olmadığı değerlendirilmiştir. Geliştirilmiş olan Katagiri, Janssen, Spring, PathFX ve SORG prognostik modelleri uygulandı ve tahmin edilen sağkalım süresi hastalarımızın gerçek sağkalım süreleriyle karşılaştırılarak bu modellerin tahmin performansları değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan çok değişkenli analiz sonrasında bazı laboratuvar değerleri, vücut kütle indeksleri, hastanın performans durumu, primer tanıları, ekstraspinal ve ekstraskeletal metastaz veya patolojik kırık durumlarının kemik metastazı olan hastaların sağkalım süreleriyle anlamlı ilişkili oldukları gösterilmiştir. Prognostik modellerin tümü klinikte kullanılabilir vasıfta olsa da performansları değişmektedir. Bu bağlamda SORG skorlama sisteminin performans değerleri en yüksek bulunmuştur. Sonuç: İlişkili bulduğumuz prognostik faktörler birkaç değişken hariç genel olarak literatürle paralellik göstermektedir. 1, 3, 6, 12, 18 ve 24 ayda prognostik modeller değerlendirilmiş ve performans verileri verilmiştir. Sonuçlarımızın, tedavi yöntemine karar verirken bu prognostik modellerin seçiminde görüş sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Worldwide, carcinomas are a major cause of death; bone metastases cause increased mortality and morbidity. There are many treatment methods for bone metastases. The expected survival time is the most important factor determining treatment method. There are previously developed prognostic models. In this study, we aimed to evaluate the factors affecting the survival of patients with bone metastases and the clinical applicability of prognostic models. Materials and methods: We retrospectively evaluated 247 patients who applied to our hospital between 2011 and 2021 with the diagnosis of bone carcinoma metastasis. Demographic data, general health status, primary diagnoses, laboratory and imaging findings, pathological fracture status, treatment methods and survival times of the patients were recorded and it was evaluated effects of these variables on survival time. Previously developed Katagiri, Janssen, Spring, PathFX and SORG prognostic models were applied and the predictive performances of these models were evaluated by comparing the predicted survival time with the actual survival time of our patients. Results: After the multivariate analysis, various laboratory values, body mass indexes, patient performance status, primary diagnoses, extraspinal and extraskeletal metastases or pathological fractures were shown to be significantly associated with the survival time of patients. Although all prognostic models are clinically applicable, their performances vary. Conclusion: The significant prognostic factors were generally in line with the literature. Prognostic models were evaluated at related months and performance data were provided. We think that our results will provide insight in the selection of these prognostic models when deciding on the treatment method.