Effect of pre-sintering processes and additions on densification in LLZO solid electrolytes
LLZO katı elektrolitlerde sinterleme öncesi işlemlerin ve ilavelerin yoğunlaşmaya etkisi
  1. Tez No: 718049
  2. Yazar: FURKAN GÜLBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, katıhal pillerinde yüksek kullanım potansiyeline sahip Li7La3Zr2O12 (LLZO) katı elektrolit malzemesinin yoğunluğunun ve yoğunluk artışına bağlı olarak iyonik iletkenliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, LLZO katı elektrolitlerde sinterlemeden önceki işlemlerin ve ilavelerin yoğunlaşmaya etkisi incelenerek yoğun bir mikro yapıya sahip LLZO katı elektroliti elde edilmeye çalışılmıştır. LLZO katı elektrolit malzemeleri, basit hazırlama süreci, yüksek verim ve düşük maliyet gibi avantajlar sunan geleneksel katı hal reaksiyonu ile üretilmiştir. Mikroyapı incelemeleri taramalı elektron mikroskobuyla SE (Seconder elektron) ve BSE (Back scatter elektron) modlarında yapılmıştır. Faz analizleri XRD yöntemiyle yapılmıştır. İyonik iletkenlik değerleri elektrokimyasal empedans spektrumu yöntemiyle ölçülmüştür ve geometrik faktörler göz önüne alınarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada, uygun tane büyümesinin görüldüğü ve yoğun bir yapıya sahip aynı zamanda da yüksek iyonik iletkenliğe sahip olan numunenin, toz formunda kalsine edilen, 1100 ºC'de sinterlenen, sinterleme sırasında toz yatağı kullanılan ve %10 RMD-LLZO katkılı T-LLZO numunesi olduğu tespit edilmiştir (5,6 x 10-4 S/cm).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to increase the density of the solid electrolyte material Li7La3Zr2O12 (LLZO), which has a high potential for use in solid state batteries, and to increase its ionic conductivity depending on the density increase. In this context, it was tried to get LLZO solid electrolyte with a dense microstructure by examining the effects of pre-sintering processes and additions on densification in LLZO solid electrolytes. LLZO solid electrolyte materials were produced by conventional solid-state reaction, which offers advantages such as simple preparation process, high yield and low cost. Microstructure investigations were carried out with scanning electron microscope in SE (Seconder electron) and BSE (Back scatter electron) modes. Phase analyzes were performed by XRD method. The ionic conductivity values were measured by the electrochemical impedance spectrum method and were calculated considering the geometrical factors. In this study, it was determined that the sample with suitable grain growth, dense structure and high ionic conductivity was the T-LLZO sample, which was calcined in powder form, sintered at 1100 ºC, powder bed was used during sintering and 10% RMD-LLZO added (5.6 x 10-4 S/cm).