Fibromiyalji hastalarında manipülasyon ve geleneksel fizik tedavi modalitelerin ağrı, yaşam kalitesi ve dizabilite üzerine etkisi
Effect of manipulation and conventional physical therapy modalities on pain, quality of life and disability in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 718093
  2. Yazar: ONUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fibromyalji Sendromu (FMS) yaygın vücut ağrısı ve bazı özel kas grupları içerisindeki bolgelerde artmış yorgunluk ve hassasiyet, uyku bozukluğu, irritabl barsak sendromu gibi durumları da beraberinde getirdiği kronik eklem dışı romatizmal kas-iskelet sistemi rahatsızlığıdır. Kayropraktik tedavi, FMS'de etkinliği olduğu bilinen ve bunun üzerine çalışmalar yapılan bir alandır. Bu çalışmaya 2021-2022 yılları arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran ve hekim tarafından FMS tanısı konulmuş, yaşları 18-60 yıl arasında 40 hasta alındı. Çalışmaya katılan hastaların yaşam kalitesi SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, ağrı şiddeti VAS kullanılarak değerlendirildi. Hastalardan birinci gruba elektroterapi ile egzersiz, ikinci grubaysa HVLA manipülasyonu, elektroterapi ve egzersiz uygulandı.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a chronic non-articular rheumatic musculoskeletal disorder that causes widespread body pain and increased fatigue and sensitivity in some special muscle groups, sleep disturbance, and irritable bowel syndrome. Chiropractic treatment is an area that is known to be effective in FMS and studies have been done on it. Forty patients aged between 18-60 years, who applied to Istanbul Health Sciences University (SBU) Ümraniye Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation clinic between 2021-2022 and were diagnosed with FMS by a physician, were included. The quality of life of the patients participating in the study was evaluated using the SF-36 Quality of Life Scale, and the pain intensity was evaluated using the VAS. The first group of patients received exercise with electrotherapy, while the second group received HVLA manipulation, electrotherapy and exercise.