Kronik miyeloproliferatif hastalıklarda tanı anı NON-trombotik portal venöz basınç artışı
Non-thrombotic portal venous pressure increase without thrombosis in patients with chronic myeloproliferative disorders at the time of diagnosis
- Tez No: 718153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Kronik miyeloproliferatif hastalıklar (KMPH) anormal hematopoetik kök hücrenin klonal çoğalması ile karakterize ve polistemia vera (PV), primer myelofibroz (PMF), esansiyel trombositoz (ET), kronik myeloid lösemi (KML) ve sınıflandırılamayan myeloproliferatif hastalık alt tanılarını içine alan hastalık grubudur. Bunun bir sonucu olarak artan aşırı hücre üretiminin (eritrositoz, trombositoz, lökositoz) yarattığı kaos kan damarlarındaki çoğalan hücreye göre tromboz ya da obstrüksiyon ile karşımıza gelebilmektedir. KMPH tanılı hastalarda gelişen tromboz farklı şekillerde karşımıza çıkabilir bunlar; derin ven trombozu, pulmoner hipertansiyon, serebral iskemi, portal ven trombozudur. Araştırmamız yeni tanı almış KMPH tanılı hastalarda, tanı anında portal ven basınç artışının varlığını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Portal hipertansiyonda, portal venöz sistemin patofizyolojik hemodinamiğini yansıttığı ileri sürülen konjesyon indeksi, doppler ultrasonografi ile ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Doppler ultrasonografide portal ven çapı (mm), portal ven akım hızı (cm/sn) ve konjesyon indeksi (cm x sn) değerlendirilmiş olup sağlıklı 30 katılımcının oluşturduğu kontrol grubu verileri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin analizleri Statistical Package for Social Scienses (SPSS) 24.0 ile yapıldı. Çalışmada grup ile cinsiyet ilişki ki kare testi ile analiz edilirken hasta ve kontrol gruplarının değerleri t testi ile karşılaştırıldı. Bununla birlikte hasta ve kontrol grubu ayrımında olmak üzere parametreler arasındaki ilişki korelasyon testi ile analiz edildi. İstatiksel anlamlılık için p değeri 0,05'ten küçük olması durumu kabul edilmiştir. Bulgular: Bu amaçla 34 PV, 16 ET, 2 PMF, 7 KML ve 3 Undifeansiye myeloproliferatif hastalık tanısı almış toplamda 62 hastaya doppler ultrasonografi gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların %72.6'sı erkek %27.4'ü kadın cinsiyetine sahiptir. Hastaların konjesyon indeks değerleri ortalaması 0,06 (0,02); kontrol grubundakilerin 0,05 (0,01) olarak saptanmıştır. İki grup karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır (p: 0,026). Sonuç: KMPH tanısı alan hastaların, tanı anından itibaren portal sistemde herhangi bir tromboz olmaksınız portal ven basıncında artış olduğunu düşündürmektedir. Bu sebeple KMPH tanısı alan hastaların tanının koyulduğu andan itibaren portal ven basınç artışı ve komplikasyonları açısından da ele alınmasının hastanın prognozu için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic myeloproliferative disorders (CMPD) are characterized by abnormal clonal overproduction of hematopoietic stem cells. The most common types of CMPDs include polycythemia vera (PV), primary myelofibrosis (PMF), essential thrombocythemia (ET), chronic myelogenous leukemia (CML) and unclassified myeloproliferative diseases. In this disorder, the excessive production of blood cells creates chaos in blood vessels which can manifest itself as thrombosis or obstruction based on the level and type of increased blood cells. Different types of thrombosis are observed in patients with CMPD diagnosis, such as deep vein thrombosis, pulmonary hypertension, cerebral ischemia, and portal vein thrombosis. The aim of this study is to investigate the portal vein pressure of patients with CMPD at the time of the diagnosis. Materials and Methods: The Doppler ultrasonography was used to measure congestion index which is claimed to indicate pathophysiological hemodynamic of the portal venous system when portal hypertension is present. In addition to the congestion index (cm x sec), portal vein diameter (mm) and portal vein flow (cm/sec) were also measured with doppler ultrasound, and measurements were compared against those obtained from the control group which was composed of 30 healthy participants. The data of the study analyzed with Statistical Package for Social Scienses (SPSS) 24.0. The level of statistical significance was accepted as 0,05. Results: Total study sample consisted of 72.6% male and 27.4% female patients. In this regard, a total of sixty-two patients, 34 with PV, 16 with ET, 2 with PMF, 7 with CLM and 3 with an unclassified myeloproliferative disease diagnosis, had undergone doppler ultrasound. The mean congestion index was 0.06 (0.02) for the treatment group and 0.05 (0.01) for the control group. A statistically significant difference (pvalue: 0.026) was found between the two groups. Conclusion: The results of this study suggest that regardless of the presence of thrombosis in the portal venous system, at the time of diagnosis, patients with CMPD have an incidence of increased portal vein pressure. Therefore, it is important for the prognosis of the disease that patients are considered and closely evaluated for increased portal vein pressure and associated complications.