Proksimal üreter taşlarında üreterolitotripsi esnasında geriye kaçışı önlemede hasta pozisyonunun rolü
Role of patient position in preventing retropulsion during ureterolithotripsy in proximal ureteral stones
- Tez No: 718165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÖKHAN DOLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Proksimal üreter taşlarında yapılan üreteroskopik holmium lazer litotripsi ameliyatlarında daha önce değerlendirilmemiş yeni bir hasta pozisyonu (ters Trendelenburg) ile prospektif, randomize kontrollü bir çalışma ortaya koyduk. Araştırmamızın öncelikli amacı proksimal üreter endoskopik cerrahisinde uygulanacak üreterolitotripsi yönteminde, operasyon pozisyonunda yerçekimi etkisini artıracak şekilde verilen eğimin operasyon başarısına ve ek prosedür kullanım riskine etkisi olarak belirlenmiştir. Ayrıca komplikasyon, operasyon süresi ve hastanede kalış süresi gibi sonuçlar çalışmamızda değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem Aralık 2020 - Eylül 2021 tarihleri arasında proksimal üreter taşı nedeniyle URSL (Üreteroskopik litotripsi) operasyon planı yapılan 167 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele olarak üç gruptan birine atandı: cURSL (kontrol grubu, standart litotomi pozisyonunda URSL), rt10URSL (10 ° reverse Trendelenburg pozisyonunda URSL) veya rt20URSL (20 ° reverse Trendelenburg pozisyonunda URSL). Temel bilgiler cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), Shock-wave lithotripsy (SWL) öyküsü, taşın tarafı, taş büyüklüğü , taşın üreteropelvik bileşkeye (UPB) uzaklığı, hidronefroz derecesi olarak belirlendi ve operasyon öncesi bilgiler toplandı. Hastaların ameliyattan 2 ila 3 hafta sonra double-J stentleri çıkarıldı ve taşsızlık oranı bir diğer adıyla SFR (Stone free rate) ameliyattan 4 hafta sonra kontrastsız Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile değerlendirildi. Taşsızlık; rezidüel taş olmaması veya 0,05). Yeniden operasyon ihtiyacı ve intraoperatif komplikasyonlar açısından gruplar arası istatistiksel anlamlı fark yoktur (bütün p>0,05).
Özet (Çeviri)
The authors conducted a prospective, randomized controlled trial with a new patient position (reverse Trendelenburg) not previously evaluated in ureteroscopic holmium laser lithotripsy performed on proximal ureter stones. The primary aim of our study was determined as the effect of the inclination given to increase the gravity effect in the operation position on the operation success and the risk of using additional procedure in the ureterolithotripsy method to be applied in proximal ureter endoscopic surgery. In addition, outcomes such as complications, operation time and hospital stay will be evaluated in our study. Patients and Methods Between December 2020 and September 2021, 167 consecutive patients with single proximal ureteral stone and planned for ureteroscopic lithotripsy at our institution were enrolled in this study. Patients were randomly assigned to one of three groups. In rt10URSL group, patients were turned into a reverse Trendelenburg lithotomy position with head up 10°, in rt20URSL group patients were turned into a reverse Trendelenburg lithotomy position with head up 20° while the conventional lithotomy position was applied in cURSL group. Baseline information, including gender, age, body mass index (BMI), previous SWL, stone side, stone size, distance of the stone from the ureteropelvic junction and hydronephrosis grade, was collected and determined preoperatively. Patients' double-J stents were removed 2 to 3 weeks after surgery and SFR was evaluated with non-conrast Computer Tomography (CT) 4 weeks after surgery. Stone-free was defined by the absence of residual stones or the presence of 0,05). There were no significant differences in the reoperation requirement or intraoperative complications between the three groups (all p >0,05).