Covid-19 sonrası freelance ve uzaktan çalışan içerik üreticilerinin iş–yaşam dengesi üzerine bir çalışma
A comprehensive and methodological approach to the work-life balance of freelance and remote content writers after Covid-19
- Tez No: 718166
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ İNCEKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
İçerisinde olduğumuz asrın teknolojik gelişmeler çerçevesinde ulaştığı hayat şartları, salgın evresinde insanların gereksinimlerini tamamıyla internet ortamına taşımıştır. İnsanların gereksinimleri haricinde işle eğitim hayatı da internet ortamına aktarılmıştır. Bilhassa iş yaşamını çevrimiçine taşınması, ileride çalışma hayatının tamamıyla evden yönetilebilmesi durumunu zaruri hale getirmiştir. Salgın döneminde pek çok firma çalışmalarını devam ettirmek üzere uzaktan çalışma metodunu uygulamak mecburiyetinde kalmıştır. Fakat Freelance ve uzaktan çalışma bazı zaruretlere cevap olurken beraberinde avantaj ve dezavantajlar da getirmiştir. Çalışmamızda 261 freelance ve uzaktan çalışan bireylere iş-yaşam dengesi anketi uygulanmıştır. Freelancer ve uzaktan çalışanların iş-yaşam ölçeği ve alt boyutlarından aldıkları puanlar demografik bilgilerine göre farklılık gösterip göstermediği incelendiğinde bu değişkenlerin anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı görülmüştür. Freelance ve uzaktan çalışan içerik üreticilerinin çalışma şekline göre yaşamını ihmal etme, yaşamın işten ibaret olması, kendine zaman ayırma ve iş-yaşam ölçeği (genel) puanları arasında farklılık görülmemiştir. Ancak freelance ve uzaktan çalışan içerik üreticilerinin çalışma şekline göre yaşama uyum puanları arasında farklılık görülmüştür. Freelance ve uzaktan çalışan içerik üreticilerinin çalışma şekline göre motivasyon düzeylerinin verimliliği etkileme oranları arasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The living conditions reached within the framework of the technological developments of the century we are in have completely brought the needs of people to the internet environment during the epidemic phase. Apart from the needs of people, work and education life has also been transferred to the internet environment. In particular, moving the business life online has made it necessary to be able to manage the working life completely from home in the future. During the epidemic, many companies had to apply the remote working method to continue their work. However, while freelancing and remote working are the answers to some necessities, they also bring advantages and disadvantages. In our study, a work-life balance questionnaire was applied to 261 freelancers and remote workers. When the scores of freelancers and remote workers from the work-life scale and its sub-dimensions differ according to gender, age, number of children, education level, professional experience and monthly income, it was seen that these variables did not reveal a significant difference. There was no difference between the freelance and telecommuting content producers, according to the way they work, in the scores of neglecting their life, life consists of work, taking time for oneself, and work-life scale (general). However, there was a difference between the scores of adaptation to life according to the working style of freelance and remote content producers. There was no difference between the motivation levels of freelance and remote content producers according to their working style.