Zen ve batı resim sanatı ilişkisi (Zen sanatı, Japonizm dönemi ve sonrasında batı resmiyle etkileşim süreci ve bu sürecin soyut ekspresyonizm'im oluşmasındaki katkısının niteliği)
The Relation between zen and western art of painting
  1. Tez No: 71819
  2. Yazar: RIZA KURUÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Dörtbin yıllık yüklü geçmişiyle yaşayan en eski uygarlık olan Çin kültürüne, tüm tarihi boyunca en önemli etkilerden biri Budizm'den geldi Budizm, Çin sanatını sadece sanatçıya yeni görevler yüklemekle değil; fakat resme tamamen yeni bir yaklaşım getirerek etkiledi. Çinliler ressamı bir el işçisinden çok bir entellektüel işçi, bir şair düzeyinde gören ilk toplum oldu. Mutlak gerçeklik üzerine düşünmeye dalmak; bir nesne ya da bir fikir üzerinde yoğunlaşarak onu tüm boyut ve ilişkileri ile araştırmak kültürlerinin önemli bir parçasıydı. Resmi didaktik ya da dekoratif amaçlarla değil, fakat aslında tek bir bütünün farklı görünümleri olarak düşündükleri nesnel gerçeklik ve öznel gerçeklikleri arasında ilişki kurabilmenin bir yolu olarak kullanıyorlardı. Yoğun ve zahmetli bir eğitimle tekniklerini keskinleştirdi/eten; ilham anının zihinsel taleplerini karşılayabilecek ustalık düzeyine eriştikten sonradır ki,seyahat etmeye ve doğanın renkli ruhunu yakalamak üzere düşünceye dalmaya başlarlardı. Ve uzun bir zihinsel sürecin sonunda ulaştıkları ilham anında, doğanın imgelerini biraraya getirmek suretiyle o ruhu yeniden yakalamaya çalışırlardı; fırçalarıyla“doğanın şürini”yeniden kurmaya... Japon sanatı, Çin sanatından türedi ve yaklaşık bin yıllık gelişimini bu köken doğrultusunda sürdürdü. Japonya'nın Çin kültüründen aldığı en önemli miraslardan bir tanesi Zen idi ve bugüne değin Japon kültür yaşamının temel unsurlarından biri oldu. XIX. yy. ortasında, Japonya ile ticari ilişkilerin kurulmasıyla birlikte, Batı da bu kültürle tanışma fırsatı buldu. Sanat yapıtlarındaki, akademinin kural ve klişeleri tarafından bozulmamış yalın ve yoğun ifade gücü ve gerek sanata gerekse de doğaya karsı farklı yaklaşım, genç Avrupalı sanatçıları derinden etkiledi ve reddetmelerine rağmen hala ne denli Batı resim geleneğinin etkisinde olduklarını farketmelerine yolaçtı Japon renkli baskılarında keşfettikleri yeni renk ve biçim düzenlemeleri ve bu resimlerdeki Avrupa resminin temel kurallarının cesur ve umursamaz ihlali, Avrupalı sanatçıların maceracı ruhlarını destekleyen etkenlerden biri oldu. Böylece, dönemin sosyal ve bilimsel gelişmelerinden ötüıü zaten müthiş bir dönüşüm ve“yeni”bir sanat arayışı içersindeki Batı dünyası için Uzakdoğu kültürü ve özellikle bu kültürün önemli bileşenlerinden bir tanesi olan Zen Felsefesi, bu arayış sürecine ivme ve boyut katan unsurlardan biri oldu. Önceleri daha çok biçimsel yaklaşımlarla sınırlı kalan bu etkilenim, zaman içersinde Batı'nın düşünsel yaşamındaki diğer gelişmelerin de örtüşmesiyle;zihinsel bir kaygıya dönüştü ve XX. yy. in Modern Avrupa sanatının oluşum süreci içersindeki belirleyici faktörlerden oldu. Zen Sanatı, Batı Sanatının karşısına, zaten kendisine sormaya başlamış olduğu sorulara yeni çözüm önerileri taşıyan kavramlar çıkartmaktaydı: Resmin, yaşamla içersinde bulunduğu organik ilişkiler ağının bir ürünü olan *ben'i tanıma ve ifade etme aracı oluşu ve resmin bizzat kendi araçlarının başka dillerden referanslara gerek bırakmaksızın ifade gücüne sahip bir dil olarak kullanımı. XIX. yy. m sonuyla başlattıkları“görünüşlerin ötesine geçme”çabasında Avrupa'lı sanatçılar, resimsel formları dış dünyayı temsil etmekten çok, iç hissedişleri ifade edecek şekilde kullanma yollarını araştırdılar. Bu resimler, yoğun, tutkulu ve oldukça bireyseldi ve hareket noktası tualin duyguların betimlenmesi için bir araç olduğuydu. Şiddetli, gerçekdışı renkler ve dramatik fırça kullanımı bu çalışmalara yoğun bir yaşamsallık verdi. Bir yandan resmin kendi dilinin olanaklarını araştırmayı sürdürürken; bir yandan da varoluşlarının sırlarını ve anlamını çözmeye çalışıyorlardı. Zihinsel koşullanmaların ötesine geçmek ve böylece çocukluğun sadeliği ve kendiliğindenliğiyle“arı sanat”özlemini birleştirmek üzere gittikçe olgunlaşan bu sürecin ürünlerinden biri, Soyut Dışavurumculuk idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To the Chinese Culture, as being the oldest culture in the world with its four thousand years of history, one of the most important influences during its life has come from Buddhism. Buddhism has affected the Chinese Art not just by assigning new tasks to the artists, but by bringing a completely new approach to the painting. Chinese were the first civilization who perceived the painter as an intellectual worker, a poet, rather than an ordinary worker. Contemplating on absolute reality, concentrating their minds on an object, or an idea, and then analyzing it with its all aspects was an important part of their culture. They were not using the paintings just as a decorative or didactic objects, but their understanding of it was as a way of building a connection between subjective and objective reality which were generally seen as apart from each other, but in nature they were two different aspects of one absolute reality. After improving their techniques with an intensive training period, and after being sure about their technical ability will allow them to satisfy the demands of their minds during an inspiration moment, thhey would start travelling an contemplating to capture the vivid spirit of the nature. And, du.ring the inspirational moments that they were generally reaching at the end of a long mental concentration period, they were trying to gather the images of the nature to be able to capture the same spirit again; to write their poem of the nature... Japanese Art has originated from Chinese Art, and its development has continued on the same path during its approximately one thousand years of history. One of the most important inheritance from the Chinese Culture to the Japanese Culture was the Zen Philosophy which has been one of the main components of Japanese Culture until today. In the middle of XIX. century, as a result of the international trade with Japan, West had the chance of meeting this culture. The clear and intensive expression power which has not been affected by academically rules and restrictions, and a new approach to the art and nature have deeply affected the young European artists. And although they do not admit, they realized that they were still being affected by the Western painting tradition. The new color and image composition and brave, unconcerned violation of the fundamental rules of the classical painting that they have explored in colored Japanese prints become one of the most significant encouragement for the adventurous spirits of the European artists.By this way, for the Western world which was in revolutionary stage and was already looking for a new approach to the art, Far East Culture and especially Zen as a very important component of this culture, has become an element giving acceleration and dimension to this development Although this influence has limited to formal approaches at the beginning, by the time it became a very distinctive element which formed the XX. century Modern Art, and by coinciding with the other important changes in the Western thought, it became an ideological question. It is also possible to identify these influences within the traditional approach categories to the painting. Zen Art came with a new terminology which contains new solutions to the questions that the Western Art were asking itself:“ Perception of the painting as a medium of analyzing ego, and the use of painting as a language itself which does not need to refer to other languages”. At the end of XIX. century, European artists who aimed to understand behind the obvious, were trying to explore ways of using the forms of images as a way of expressing their emotions rather than representing the actual form of the image. This paintings were intensive, passionate, and quite subjective, and their starting point was that the canvas as a tool to emphasize their emotions. Strong, unrealistic colors and dramatic usage of brush gave this paintings an intensive vitality. While they were trying to investigate the abilities of the language of the painting, on the other hand, they were trying to understand the secrets and the meaning of their existence. To be able to go behind their mental prejudice, and by this way to be able to combine the simplicity and spontaneity of the childhood with the desire of“pure art”, one of outcomes of this period was Abstract Expressionism.