Müzikte, XIX. yüzyıldan XX. yüzyıla geçiş (Tonal-atonal arası yapıtlar)
The Transition from 19. century to 20. century in music
  1. Tez No: 71824
  2. Yazar: ÖMER TURKAY
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tonal müzik dışındaki deyişlere yabancı olan müzisyenlere, 20. yy 'da çok yaygınlaşmış olan atonal deyişin temel kavramları sunulmaktadır. Bu I müzisyenler, aslında, atonal deyişe tümüyle yabancı değillerdir: atonal repertuarın birçok popüler yapıtı kulaklarındadır; ama, onlar bu yapıtları tonal müzik kuramlarında söz edilen değerleri bulma umuduyla dinlemektedirler.“Ezgi”ve“armoni”parametrelerinin önemlerini yitirdikleri bir deyişte müziğin en temel değeri olarak“doku”ortaya çıkmaktadır. Birim I' in ilk bölümünde, dokuya ilişkin öğeleri adlandırmağa, onları sade kulakla dinleyip sevecek değil, aynı zamanda zihinsel yoldan da ayırd edecek bir düzeye erişmeğe istekli olanlar için, Joel Lester'in Analytic Approaches to Twentieth Century Music (1989, Norton) adlı ders kitabındaki temel bilgiler aktarılmaktadır. Tını ve form' la ilgili 20 yy. kavramlarına ayrılışım bir 2. bölümünüde içeren Birim I yeni estetiğin bir özeti gibidir. Birim IF deki dört bölüm daha teknik bir niteliktedir; müzik kuramcılarına, müzikologlara, kompozitörlere- ve merak eden herkese- tonal müzik dışındaki deyişleri tahlil edebilmek için gerekli araçları sağlamağa yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Abstract In this studey, basic concepts of atonal music, an idiom widespread in the 20 th century, are made available to musicians who do not have a background in idioms other than tonal music. These musicians certainly are not total strangers to the atonal idiom: many popular works from the atonal repertoire are ringing in their ears; yet; they are listening to these works with a desperate effort to discover in them some values of tonal theories. In an idiom where parameters such as“melody”and“harmony”have lost their importance,“texture”comes forth as the most basic musical value. The first section of Unit I is transmitting some preliminary teachings contained in the book Analytic Approaches to Twentieth Century Music (1989, Norton) by Joel Lester. These teachings are meant for people who aspire to reach a level where they can name and comment on the elements of texture, a level where they can not only listen to textures and enjoy them, but also, mentally distinguish them from each other. With a second section, reviewing the twentieth century concepts on timbre and form as well. Unit I is like a summary of the new esthethics. The four sections in Unit II are of a more technical nature; Their aim is to provide tools for analyzing non-tonal idioms for music theorists, musicologists, composers - and faz whoever is curious enough.