Keman repertuvarında poem formunun öncüsü Eugéne Ysaÿe'nin op.12 poéme élegıaque adlı eserinin teknik, armonik ve müzikal açıdan incelenmesi
The technical, harmonic and musical analysis of op.12 poème elégiaque by E. Ysaÿe who is a leader in poème form in violin literature
  1. Tez No: 683861
  2. Yazar: CAHİDE RÜZGAR TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ULUCAN VEİNSTEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eugène Ysaÿe, hem besteci hem de eğitimci olarak adını müzik tarihine yazdıran benzersiz bir kemancı olarak kabul görmektedir. Bu çalışmanın amacı E. Ysaÿe ve eserlerine dinleyici ve yorumcu olarak ilgi duyanların, keman literatürünün bu önde gelen isminin bütün özelliklerine ulaşabilmelerine olanak sağlamak ve bestecinin kendine özgü bakış açısını yansıtabilmektir. Çalışmanın ilk bölümünde geç XIX. ve erken XX. yüzyılda, tarihsel açıdan yaklaşılarak Avrupa'da, özellikle de Belçika'da edebiyat, plastik sanatlar ve müzikte görülen sanat hareketleri belirtilmiştir. Bu dönemde, o zamana kadar Avrupa'da ağırlıklı olarak tanınan ve beğenilen Alman-Avusturya ekolüne karşı, yükseldiğini gördüğümüz Fransız-Belçika keman ekolü, bu ekolün ustaları ve onların etkisi ile kemanda yeni tekniklerin ve yorumların doğuşu açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Ysaÿe'nin yaşamı ele alınmış, yaşamında ve sanatında yer alan olaylar ve etkenler ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Müzisyen kişiliği, bir kemancı, bir eğitimci ve ülkesinin sosyokültürel yaşamında bir lider olarak ele alınarak vurgulanmıştır. Bu bölümde ayrıca besteci Ysaÿe'nin eserleri arasında önemli bir yer tutan“Poème”leri de değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Ysaÿe'nin“Poème”leri, öne çıkan özellikleriyle verilmiş, 1892 tarihli, keman literatüründe bir ilk olan“Poème Elégiaque”ın form ve armonik özellikleri dönemin hâkim sanat akımı empresyonizm bağlamında ayrıntılı bir biçimde analiz edilmiştir. Bestecinin klasik ve romantik eğilimleri ile bu esere kazandırdığı“eklektik”olarak nitelendirebileceğimiz yaklaşımı da irdelenmiştir. Bu çalışmada yaptığımız analizlerin yanı sıra alternatif parmak numaraları ve farklı yaylar denenerek, teknik zorluk barındıran pasajlar için yorumcuya kolaylık sağlayacak egzersiz önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eugène Ysaÿe is an incomparable violonist of his time. He is an artist who has taken his place also as a composer and an instructor in music history. My aim in this study is to make it possible for the people who are interested in the subject, to reach to all they want to know about this outstanding name of the violin literature. The study is named“The Technical, Harmonic and Musical Analysis of Op.12 ”Poème Elégiaque“ by E. Ysaÿe Who is a Leader in Poème Form in Violin Literature”. The first part of the study is about the social structure in late XIXth and early XX th century in Europe; especially in Belgium. The art movements in literature and plastic arts paralel to musical ones are approached through a historical perspective. The rise of French-Belgium Violin School, the masters of this school, their influence in the birth of the new techniques in violin playing against the well known German- Austrian school of the past years are explained. The second part of the study is about E.Ysaÿe's life, namely the facts and factors that have been effective in his life, his career as a violonist, his career as an instructer and as a leader in the socio-cultural life of his country. Ysaÿe as a composer, and his Poèmes which have an important place in his compositions are explained. In the third part, the characteristics of the Poèmes of Ysaÿe are given.“Op. 12 Poème Elégiaque”is analysed through its form and harmonic structure in detail in order to explain its properties in relation to the leading art movement of the time, the Impressionism. On the other hand, the composer's classical and romantic tendencies which give an eclectic aspect to the Op. 12 Poème Elégiaque are described and carefully eveluated. In this study, apart form the structural analysis, alternative fingerings and bows are suggested together with some exercises in order to faciliate technical difficulties.