Aktif çamur sistemlerine nano materyal ilavesi ile sentetik tekstil atıksularından renk gideriminin araştırılması
Investigation of color removal from synthetic textile wastewater with nano material addition to activated sludge systems
  1. Tez No: 718244
  2. Yazar: BERİKA ERGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yeni bir adsorpsiyon/biyosorpsiyon hibrit sistemi olan Magnetit/Aktif Çamur (M/AÇ) sürecinin, Reaktif Kırmızı 195'in (RK195) simüle tekstil atıksuyundan (STA) gideriminde potansiyel kullanımı araştırılmıştır. Magnetitin karakterizasyonunu Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağıtıcı X-ışını (EDX) ve Fourier İletim Kızılötesi (FTIR) ve Özgül Yüzey Alanı (BET) analizleri ile araştırılmıştır. RR195 giderim çalışmaları magnetit ve Magnetit/Aktif Çamur hibrit prosesi ile ayrı gerçekleştirilmiştir. RR195'in magnetit üzerine adsorpsiyon mekanizması Freundlich izoterm modeli (R2=0,999) ile tanımlanmıştır. RR195 için magnetitin maksimum deneysel adsorpsiyon kapasitesi 65,28 mg/g olarak hesaplanmıştır. M/AÇ hibrit prosesinde farklı konsantrasyonlarda karışık sıvıda askıda katı madde (MLSS) ve farklı magnetit dozları eş zamanlı kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar, MLSS konsantrasyonu ve magnetit dozunun artmasıyla RR195 giderim veriminin arttığını göstermiştir. M/AÇ hibrit prosesi ile STA'dan RB19 gideriminde optimum MLSS konsantrasyonu 4000 mg/L olarak tespit edilmiştitr. 4000 mg/L MLSS içeren aktif çamur ile 90 dakika sonunda RR195 giderim %76,10 iken, aktif çamur prosesine 0,5 gram magnetit ilave edilmesi ile bu verim %99,5'e yükselmiştir. 1,0 g magnetit/4000 mg/L MLSS hibrit prosesi ile Kimyasal Oksijen İhtiyacı giderim verimi %94,32 olarak belirlenmiştir. Magnetit partikülleri, M/AÇ hibrit proses uygulamasının ardından harici bir manyetik alan uygulaması ile STA'dan kolayca ayrılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study the potential of using Magnetite/Activated Sludge (M/AS) process as a novel adsorption/biosorption hybrid system was investigated for the removal of Reactive RED 195 (RR195) from simulated textile. The characterization of the Magnetite was carried out by Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy-Dispersive X-ray (EDX), X-ray Diffraction (XRD) and Fourier Transmission Infrared (FTIR) and Specific Surface Area analyzes. RR195 removal studies were performed with Magnetite and M/AS hybrid process separately. The adsorption mechanism of the RR195 onto magnetite was explained by Freundlich isotherm model (R2= 0.999). The maximum experimental adsorption capacity of magnetite for RR195 was calculated 65.28 mg/g. Different concentrations of mixed liquor suspended solids (MLSS) and the magnetite dosages were used simultaneously in M/AS hybrid process. The experiments showed that the RR195 removal efficiencies increased with increasing MLSS concentrations and the magnetite dosages. 4000 mg/L was determined as optimum MLSS concentration for the removal of the RR195 from simulated textile wastewater by M/AS hybrid process. While the RR195 removal efficiency was 76.10% by 4000 mg/L MLSS in 90 minutes, the efficiency increased to 99.5% with the addition of 0.5 gram magnetite to the activated sludge process. Chemical Oxygen Demand removal efficiency was determined as 94.32% by 1.0 g magnetite/4000 mg/L MLSS hybrid process. The magnetite particles can be easily separated from simulated textile wastewater after M/AS hybrid process treatment by applying magnetic field.