Goji berry ve propolisin birlikte kullanımının gram-pozitif ve gram-negatif bakteri popülasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of the combined use of goji berry and propolis on gram-positive and gram-negatife bacteria population
  1. Tez No: 718245
  2. Yazar: MOUKARAMA HARED MOUSSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Amacımız antibakteriyel etkileri gösterilmiş, yaygın olarak besin takviyesi olarak kullanılan kırmızı goji berry ve sarı propolisin kombine kullanımının birbirlerinin antibakteriyel etkilerini gram-pozitif ve gram negatif bakterilerde artırıp artırmadığını araştırmaktı. Materyal ve metod:. Çalışmamızda gram-negatif bakteri olarak Escherichia coli (E.coli), Salmonella typhi (S. typhi) ve gram-pozitif bakteri olarak Staphylococcus aureus (S. aerus) kullanıldı. Bakteriler Amerikan Tip Kültür Koleksiyonu (ATCC) ile Ulusal Tip Kültür Koleksiyonu'ndan (NCTC) ticari olarak temin edildi. Bu bakteriler seçici-besiyerlerinde üretildi. Goji berry ve propolisin makrodilüsyon testi ile her bir bakterideki minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değeri, bakterilerin duyarlı oldukları antibiyotiklerdeki MİK değerleri ise mikrodilüsyon testi ile saptandı. Buna göre gruplar kontrol grubu (K), goji berry grubu (G), propolis grubu (P), kombinasyon grubu (G+P) ve antibiyotik grupları (Amoksisilin, Amfisilin, Vankomisin) olarak belirlendi. Bu uygulamaların bakteri kolonilerinin sayısında değişiklik yapıp yapmadığı ağar-dilüsyon testi kullanılarak değerlendirildi. Deneyler (n:3) 3 defa tekrar edildi. Gruplar arasındaki farkın istatistiksel anlamlılığı Annova testi ve hagi grupta faklılık olduğu da post-hoc testi olarak Tamhane's 2 testi kullanılarak değerlendirildi. P0.05). Ancak, propolisin goji berry'nin S.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our aim was to investigate whether the combined use of red goji berry and yellow propolis, which have shown antibacterial effects and are widely used as nutritional supplements, increase the antibacterial effects of each other on gram-positive and gram-negative bacteria. Materials and methods: Escherichia coli (E.coli), Salmonella typhi (S. typhi) as gram-negative bacteria and Staphylococcus aureus (S. aerus) as gram-positive bacteria were used in our study. Bacteria were obtained commercially from the American Type Culture Collection (ATCC) and the National Type Culture Collection (NCTC). These bacteria were grown on selective-mediums. The minimum inhibitory concentration (MIC) value of goji berry and propolis on each bacterium was determined by the macrodilution test and the MIC values of the antibiotics to which they were sensitive were determined by the microdilution test. Accordingly, the groups were determined as the control group (C), the goji berry group (G), the propolis group (P), the combination group (G+P) and the antibiotic groups (Amoxicillin, Ampicillin, Vancomycin). Whether these treatments changed the number of bacterial colonies was evaluated using the agar-dilution test. Experiments (n:3) were repeated 3 times. The statistical significance of the difference between the groups was evaluated using the Annova test and the difference in which group was evaluated using the Tamhane's 2 test as the post-hoc test. P0.05). However, it was determined that propolis increased the effect of goji berry on S.