Boşanma nedenleri ve boşanma sonrasında karşılaşılan güçlükler: Azerbaycan örneği
Reasons for divorce and difficulties encountered after divorce questionnaire
  1. Tez No: 718482
  2. Yazar: GUNEL HUMBATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Boşanma evlilik müessesesinin sonlandırma aşamasına verilen terimsel addır. Boşanma fiziki ve psikolojik olarak bireylerde iz bırakan bir süreçtir. Boşanma eylemi sırasında ve sonrasında boşanmış her iki bireyin kendine yeni bir hayat kurarken ve bu süreçte yaşadığı değişiklikler, karşılaştığı zorluklar ve dahi kolaylıklar olabilmektedir. Özellikle yüzyılımızın son çeyreğinde bütün dünyada boşanma vakaları daha önceki dönemlere göre artış göstermektedir. Bu araştırmanın amacı, bütün dünyada olduğu gibi Azerbeycan'da son yıllarda artış gösteren boşanma olgusunun nedenlerini belirlemek ve bireylerin, boşanma sonrasında yaşadıkları zorlukları saptamaktır. İş bu çalışmada daha önceden araştırmacı tarafından hazırlanmış ve kişisel bilgileri gizli tutulan“Boşanma Nedenleri ve Boşanma Sonrasında Karşılaşılan Güçlükler Anketi”ile veri toplanmıştır. Toplanan verilerin frekans ve yüzdelik dağılımları, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Toplanan veriler bulgular ve yorumlar bölümünde yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, yaşanılan yer, evlenme şekli, ve çocuk sayısına göre fraktansa edilerek incelenmiş ve yorumlanmıştır. Eğitim ve maddi durumun kadınlar arasında boşanmaya etki eden etkenlerden olduğu saptanırken evlilik şekli ve çocuk sayısıyla beraber yaşanılan mekanların da olumsuz etki ettiği saptanmıştır. Birçok birey ekonomik özgürlüğü ve yaşadığı mekân, içinde bulunduğu sosyal çevre yüzünden boşanma eylemini gerçekleştiremediği veya çok zor gerçekleştirdiği görülmektedir. Araştırmanın bir diğer odak noktası ise bu süreçte bireylerin psikolojik destek alıp almadıklarını saptamak idi. Yapılan araştırma sonucunda boşanma sırasında ve sonrasında bireylerin ruhsal olarak çok yıprandığı fakat uzaman desteğinden kaçındıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Divorce is the terminology given to the termination stage of the marriage institution. Divorce is a process that leaves a physical and psychological mark on individuals. During and after the act of divorce, there may be changes, difficulties and even conveniences experienced by both divorced individuals while establishing a new life for themselves and in this process. Especially in the last quarter of our century, divorce cases are increasing all over the world compared to previous periods. The aim of this research is to determine the reasons for the divorce phenomenon that has increased in Azerbaijan in recent years, as it is all over the world, and to determine the difficulties experienced by individuals after divorce. In this study, data was collected with the“Reasons for Divorce and Difficulties Encountered After Divorce Questionnaire”, which was previously prepared by the researcher and whose personal information was kept confidential. The frequency and percentage distributions of the collected data were analyzed with the SPSS program. The collected data were interpreted in the conclusion and recommendations section. The findings were analyzed and interpreted by fracturing them according to gender, age, education level, occupation, place of residence, type of marriage, and number of children. While it was determined that education and financial situation were among the factors affecting divorce among women, it was determined that the type of marriage and the number of children and the places where they lived had a negative impact. It is seen that many individuals are unable or very difficult to realize the act of divorce due to their economic freedom, the place they live in, and the social environment they live in. Another focus of the study was to determine whether individuals received psychological support during this process. As a result of the research, it was revealed that individuals were psychologically worn out during and after the divorce, but they avoided expert support.