Plazmada elektron yoğunluğunun ölçülmesi
- Tez No: 3558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bir gaz ortamı, B.C. elektrik alan boşalmasına maruz kaldı ğında iyonize olur. İyonize olayını kolaylaştırmak amacıyla gaz ortamı düşük basınçlara getirilir. Bununla birlikte yük sek basınçlarda da iyonize olayını gerçekleştirmek mümkündür. İyonize olmuş gaz ortamına genellikle plazma adı verilir. Gaz plazmasında alçak frekanstaki dalgaların soğurulması, deney sel olarak çalışıldığında plazma ortamındaki elektron yoğun luğu ve sıcaklığının bilinmesi' gerekir. Böylece plazma orta mında elektron yoğunluğu ve sıcaklığının ölçülmesi ilk basa mak olarak önem taşımaktadır. Bu gaye için, bu çalışmada, ar gon gazında oluşan plazma ortamının elektron yoğunluğu Lang- muir prob aracılığı ile ölçülmüştür. Vakum basıncı 110mm-Hg_ ;560mm-Hg basıncı arasında tutulmuş ve boşalma potansiyeli 2500-4500 V.D.C. arasında seçilmiştir. Deneyler sırasında öl çüm hatalarını mi'numum seviyede tutabilmek için gerekli ön lemler alınmıştır. Bunlara ilave olarak deney düzeneği tasar lanmış ve imal edilmiştir.ABSTRACT The ionization takes place during the discharge of a D.C. field in a gas medium. To increase the degree of ionization vacuum conti'tons are needed. However, the ionisation can also be ob tained at high pressures. The ionised gas medium is generally called as plasma. When the absorption of the low frequency of the incident wave due to the plasma is examined experimentally, the electron number density and temperature must be known Initially. In the present study, the measurement of the electron number density in the argon plasma is measured using a Langmuir probe. The vacuum pressure is varied in the range between 110mm-Hg - 360mm-Hg while the discharge potential is selected in between 2500-4500 V.D.C.. The care is taken to minimise the measurement errors. In addi tion, the design of the experimental set up is completed.