Ratlarda alt ekstremite iskemi/reperfüzyon hasarında Karvakrol'ün etkilerinin araştırılması
Research of Carvacrols effects on lower extremity ischemia/reperfusion injury on rats
- Tez No: 718515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF VELİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK TURAN KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ratlarda Alt Ekstremite İskemi/reperfüzyon Hasarında Karvakrol'ün Etkilerinin Araştırılması Amaç: Akut ekstremite iskemisi ciddi morbidite ve mortaliteye neden olan klinik bir problemdir. Yapılan çalışmalar karvakrolün antioksidan, antibakteriyel, antifungal, antikanser, antiinflamatuvar, hepatoprotektif, spazmolitik ve vazorelaksan dâhil olmak üzere çeşitli biyolojik ve farmakolojik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda femoral iskemi reperfüzyon hasarında karvakrolün Total Oksidan Seviye(TOS), Total Antioksidan Seviye(TAS), ve Tiyol Disülfit Homeostazı (TDH) üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 36 adet Spraque Dawley cinsi erkek rat kullanıldı ve her grupta 6 hayvan olmak üzere 6 grup (Kontrol, İskemi-reperfüzyon, Karvakrol, DMSO, Heparin ve Heparin+karvakrol) oluşturuldu. Kontrol grubu hariç hayvanlar 90/10 mg/kg ketamine/ksilazine im uygulama ile anesteziye alındıktan sonra lastik teyp ile 60 dk. sol femoral iskemi oluşturuldu. Reperfüzyon için 60 dk. bekletildi. Reperfüzyon aşamasında karvakrol verilen gruplara 0,01mL (5mg/kg) ip karvakrol heparin verilen gruplara ise 0,1mg/;kg enoxaparin sc verildi. Reperfüzyon sonrası intrakardiyak 5ml alınan kanda ELİSA ile TAS, TOS, Tiyol Disülfit Seviyelerine, FİR yapılan alp ekstremite caput femoris hizasından ekarte edilerek hematoksilen eozine boyama ile hücre apopitozisi, kas liflerinin düzensizliği, hemoraji ve inflamatuar hücre artışı yönünden değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda biyokimyasal ve histopatolojik olarak bakıldığında TAS, TOS, Tiyol Disülfit Seviyesi artmış, dejenerasyon, hücrelerde ayrışma, inflamasyon ve konjesyon bulguları azalmış olarak verilerimiz anlamlı çıkmış olup literatür bulguları ile uyuşmaktadır. Disorganizasyon, hemoraji ve nekroz bulguları istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda karvakrolün iskemi reperfüzyon hasarında olumlu yönde etkilerinin olduğu kanaatine varılmıştır. Bu bulgularımızın tüm etkilerinin ortaya çıkartılması ve pratikte de uygulanabilmesi için daha fazla deneysel ve klinik araştırmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Research of Carvacrols Effects on Lower Extremity Ischemia/Reperfusion Injury on Rats Aim: Acute extremity ischemia is a clinical problem that causes high morbidity and mortality. Studies show that carvacrol has various biological and pharmacological properties, including antioxidant, antibacterial, antifungal, anticancer, anti-inflammatory, hepatoprotective, spasmolytic and vasorelaxant. In our study, it was aimed to investigate the effects of carvacrol on Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Status (TAS), and Thiol Disulfide Homeostasis (TDH) in femoral ischemia-reperfusion injury. Materials and Methods: 36 Spraque Dawley male rats were used in the study and 6 groups (Control, Ischemia-reperfusion, Carvacrol, DMSO, Heparin and Heparin+carvacrol) were formed, with 6 animals in each group. Except for the control group, the animals were anesthetized with 90/10 mg/kg ketamine/xylazine IM application, and then they were treated with rubber tape for 60 minutes. left femoral ischemia was created. Waited 60 min for reperfusion. During the reperfusion phase, the groups given carvacrol were given 0.01mL (5mg/kg) ip of carvacrol, and the groups given carvacrol heparin were given 0.1mg/;kg enoxaparin sc. TAS, TOS, Thiol Disulfite Levels were evaluated by ELISA in 5 ml intracardiac blood taken after reperfusion, and FIR was evaluated in terms of cell apoptosis, irregularity of muscle fibers, hemorrhage and inflammatory cell increase by hematoxylin-eosin coloring by excluding the lower extremity from the caput femoris level. Findings: In our study, biochemically and histopathologically, TAS, TOS, Thiol Disulfide Levels were increased, degeneration, cell separation, inflammation and congestion findings were found to be significant, and our data were consistent with the literature findings. The findings of disorganization, hemorrhage and necrosis were found to be statistically insignificant. Results: In our study, it was concluded that carvacrol has positive effects on ischemia-reperfusion injury. More experimental and clinical studies are needed to reveal the full implications of our findings and to apply them in practice.