COVİD-19 pandemisinde aktif ya da pasif bağışıklık kazanan hastalar ile bağışıklığı olmayanlarda invitro fertilizasyon başarısının karşılaştırılması
  1. Tez No: 718514
  2. Yazar: CANSU TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş veya SARS-CoV-2 aşısı ile bağışıklık sağlanmış hastalar ile bağışıklığı olmayan hastaların in vitro fertilizasyon (IVF) başarısının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Method: Bu çalışmaya 2020-2021 yılları arasında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesine açıklanamayan infertilite nedeniyle IVF tedavisine alınan 84 hasta dahil edilmiştir. Açıklanamayan infertilite nedeniyle IVF tedavisine alınan hastalardan; Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olanlar ve Covid-19 aşısı yapılanlar çalışma grubu, enfeksiyon geçirmemiş ve aşı olmamış olan hastalar kontrol grubu olarak sınıflandırılmıştır. Açıklanamayan infertilite nedeniyle IVF tedavisi yapılan hastaların dosyalarının retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, infertilite süresi, hormon parametreleri, over rezerv testleri, IVF siklus özellikleri, toplanan oosit sayısı, MII oosit sayısı, MI oosit sayısı, MII oosit oranı, fertilize olan oosit sayısı, fertilizasyon oranı, transfer edilen embriyo sayısı, transfer günü, embriyo kalitesi ve gebelik oranları kaydedildi. Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş veya aşı yapılmış olan hastalar aranarak Covid-19 enfeksiyonu tarihi veya aşılama takvimi ve doz sayısı ile ilgili veriler toplandı. Toplanan tüm veriler istatistiksel olarak analiz edilerek gruplar IVF tedavi sonuçları ve gebelik başarısı açısından kıyaslandı. Bulgular: Çalışma kapsamında incelenen toplam 84 hastanın yaş ortalaması 31.80±3,61 yıl, infertilite süresi 57 aydı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %67,9'u tedavi öncesi aşı olmamış, %8,3'ü kısmi (tek) aşılı, %23,8'i tam (çift) aşılı idi. Hastaların IVF öncesi %13,1'inde Covid-19 enfeksiyonu öyküsü varken, Covid-19 enfeksiyonu geçirmeyenlerin oranı %86,9'du. Hastaların tedavi öncesi aşılı olup olmamalarına göre oluşturulan gruplar arasında hormonal parametreler ve over rezervi benzerdi. Toplanan oosit sayısı, MII oosit sayısı, fertilizasyon oranı, embriyo kalitesi ve gebelik oranları açısından fark saptanmadı. Grade-1 embriyo oranları sırasıyla aşısız grupta (%76.7), tek doz aşı olanlarda (%66.6) ve tam aşılılarda ise (%60) olarak saptandı. Gebelik oranları aşısız grupta (%26.6), tek doz aşı olanlarda (%26.6) ve tam aşılılarda ise (%35) olarak saptandı. Covid-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen hastaların hormon parametreleri, over rezervi, embriyo kalitesi ve gebelik oranları arasında fark saptanmadı. Covid-19 geçiren hastalarda Grade 1 embriyo ve gebelik oranları sırasıyla %81,8 ve %9.1 olarak saptanırken enfeksiyon geçirmeyenlerde bu oran %68.5 ve %31.5 olarak saptandı. Sonuç : Açıklanmayan infertilite nedeniyle IVF tedavisi başlanan hastalarda, Covid-19 enfeksiyonu geçiren veya aşı ile bağışıklanan grup bağışık olmayan grupla karşılaştırıldığında IVF siklus karakteristikleri, toplanan oosit sayıları, matür oosit sayıları, oosit fertilizasyon oranları, embriyo kalitesi ve gebelik oranları benzer bulunmuştur. Hasta sayısı az olmakla birlikte geçirilmiş Covid-19 enfeksiyonun ve aşının IVF tedavisi üzerine olumsuz bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare the success of in vitro fertilization (IVF) in patients who had Covid 19 infection or were vaccinated with SARS-CoV-2 vaccines, and those who did not. Materials and methods: 84 patients treated for unexplained infertility at the IVF Department of Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between 2020 and 2021 were included in this study. Of the patients who received IVF treatment for unexplained infertility, those who had Covid-19 infection and who were vaccinated with Covid-19 were classified as the study group and those who were not infected and were not vaccinated were classified as the control group. The records of patients who had undergone IVF treatment for unexplained infertility were retrospectively reviewed. Patient age, duration of infertility, hormonal parameters, ovarian reserve tests, IVF cycle characteristics, number of oocytes collected, number of MII oocytes, number of MI oocytes, MII-oocyte ratio, number of oocytes fertilized, fertilization rate, number of embryos transferred, day of transfer, quality of the embryos, and pregnancy rates were recorded. Data on the date of Covid-19 infection or vaccination schedule and number of doses were collected for patients who had Covid-19 infection or had been vaccinated. All collected data were statistically analyzed and groups were compared in terms of IVF treatment outcomes and pregnancy success. Results: The mean age of the 84 patients examined in the study was 31.80±3.61 years and the duration of infertility was 57 months. Of the patients included in the study, 67.9% were not vaccinated before treatment, 8.3% were partially (single) vaccinated, and 23.8% were fully (double) vaccinated. While 13.1% of patients had Covid-19 infection before IVF, the rate of those who did not have Covid-19 infection was 86.9%. Hormonal parameters and ovarian reserve were similar between groups formed according to whether patients had been vaccinated before treatment. There was no difference in the number of oocytes retrieved, number of MII oocytes, fertilization rate, embryo quality, and pregnancy rate. Grade 1 embryo rates were found in the unvaccinated group (76.7%), in the group that received a single dose of the vaccine (66.6%), and in the group that was fully vaccinated (60%). Pregnancy rates were found in the unvaccinated group (26.6%), in the group that had received a single dose (26.6%), and in the fully vaccinated group (35%). There was no difference in hormonal parameters, ovarian reserve, embryo quality, and pregnancy rates between patients with and without Covid-19 infection. Grade 1 embryo and pregnancy rates were 81.8% and 9.1%, respectively, in patients with Covid-19 infection and 68.5% and 31.5%, respectively, in those without it. Conclusion: IVF cycle characteristics, retrieved oocytes, mature oocytes, oocyte fertilization rates, embryo quality, and pregnancy rates were similar in patients who began IVF treatment for unexplained infertility compared with the nonimmune group with Covid-19 infection or vaccine. Despite the small numbers, no adverse effects of previous Covid-19 infection or vaccines on IVF treatment were noted.