Çalışan ve çalışmayan kadınların toplumsal cinsiyetçiliğe bakış açısının karşılaştırılması ve benlik saygısı ile ilişkisi
Comparison of working and non-working women's view on social gender and its relationship with self-respect
- Tez No: 718542
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖMER SAATCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada çalışan ve çalışmayan kadınların toplumsal cinsiyetçiliğe bakış açılarının karşılaştırılmasının yanı sıra benlik saygısı ile ilişkisinin değerlendirilmesi, benlik saygısının ve toplumsal cinsiyetçiliğin birbirine etki eden kavramlar olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Toplam 180 kadın olmak üzere 90 çalışan 90 çalışmayan kadınla yapılan bu araştırmada Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için Anova testi, T- testi, Person Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Benliğin, benlik saygısının oluşmasında ve gelişmesinde birçok faktörün etkisi vardır. Bu konuda kuramcıların hem fikir olduğu konulardan biri benliğin ve benlik saygısının küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başladığıdır. Cinsiyet doğuştan gelse de cinsel kimlik kazanımı doğuştan kazanılmamıştır. Cinsel kimlikte tıpkı benlik ve benlik saygısı gibi sonradan gelişir. Bir çocuğun cinsel kimliğini kazanmasında toplumun etkisi vardır. Bu sebeple ortaya çıkan her kavram toplumdan ve toplumdaki olaylardan etkilenmiştir. İnsanın doğduğundan itibaren bir aileye sahip oluşu ve etrafıyla iletişim, etkileşim halinde olması benliğini, benlik saygısını, cinsel kimlik oluşumunu ve psikolojinin konusu olan birçok kavramın oluşmasına, gelişmesine, keşfedilmesine zemin hazırlayan bir etki yaratmaktadır. Her kültürde farklı inançlar ve inanışlar olduğunu görmekteyiz bu sebeple toplumsal cinsiyet rolleri farklılık göstermektedir. Bu farklar toplumun yargılarını oluşturarak genellenmesine ve kadını daha naif, korumaya muhtaç olarak görürken erkeği daha bireysel, kadını koruması gereken bir otorite haline gelmesine zemin hazırlamıştır. Bunun sonucu olarak toplumsal cinsiyetçilik ortaya çıkmış ve hayatın her alanında kendini göstermiştir. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara bakıldığında çalışmayan kadınların Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeğinden daha yüksek puanlar aldıkları ve Düşmanca Cinsiyetçilik alt boyutunun kadınların benlik saygısına etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the perspectives of working and non-working women on gender and also to evaluate the relationship between self-respect and whether self-respect and genderism are interrelated concepts or not. In this research, among those 180 women interviewed, 90 of wich employed, Rosenberg the self esteem measurement, Contrasting sexual emotions measurement and the Demographic data form have been used. To analyze the output, Anova test, T-test, Person correlation analysis has been used. Many factors are effective in the formation and development of selfness and self-respect. One of the ideas that theorists agree on is that selfness and self-respect begin to develop from an early age. Although gender comes from birth, sexual identity acquisition has not been acquired from birth. Just like self and self-recpect sexual identity develops later. Society has an impact on a child's sexual identity. For this reason, every concept emerged has been affected by the society and the events in the society. Having a family since his birth, and that being in communication and interaction with others creates an effect that provides a basis for the formation, development and discovery of selfness, self-respect, sexual identity and many other concepts that are the subjects of psychology. We see that there are different beliefs and believings in every culture, so gender roles differ in the soceity. These differences paved the way for the generalization of the society by making judgments and making the man more separate and an authority that should protect the woman while seeing the woman more naive and in need of protection. As a result, genderism has emerged and manifested itself in every aspect of life. When looked at the findings that were gathered after the research, it can be seen that unemployed women got higher marks from Contrasting sexual emotions measurement and hostile sexism sub-dimension affected the self esteem of women.