Obez çocuklarda serum speksin düzeyi ile karaciğer yağlanması arasındaki ilişki
The relationship between serum spexin level and fatty liver disease in obese children
- Tez No: 718624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Obezite çocukluk ve ergenlik döneminde tüm dünyada en hızlı artan en önemli sağlık sorunlarından biridir. Çocukluk çağı obezitesi birçok ülkede endişe verici boyutlara ulaşmaktadır ve ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Çocukluk çağı obezitesi aynı zamanda yetişkin obezitesi için önemli bir risk faktörüdür Yaşamın ileri yıllarında kalp hastalıkları, hiperlipidemi, hiperinsülinemi, hipertansiyon ve erken ateroskleroz gibi diğer kronik hastalıklar için çeşitli risk faktörleri oluşturur. Uzun vadeli sağlık sorunlarının yanı sıra sosyal dışlanmışlık, düşük benlik saygısı ve bozulmuş yaşam kalitesi gibi psikososyal sorunlarla da ilişkilendirilebilir. Uzun vadeli sağlık sorunlarına nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı da dahil edilebilir. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı alkol tüketimi olmadan hepatositlerin %5'inden fazlasında steatoz varlığı ile tanımlanır ve obezite ile çok yakından ilişkilidir. Çalışmamızda 6 ile 18 yaş arasındaki obez çocuklarda serum speksin düzeylerini değerlendirmek ve serum speksin düzeyi ile karaciğer yağlanması arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu prospektif kesitsel çalışma Ağustos-Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine obezite sebebiyle başvuran vücut kitle indeksi 95 persentil ve üzerindeki olan 6 - 18 yaş arası 40 adet obez çocuk ve herhangi bir şikayeti olmayıp rutin izlem için genel polikliniğine başvurmuş olan 6 - 18 yaş arası 40 adet sağlıklı çocuk ile yapıldı. Çocukların kendilerinden ve/veya ailelerinden onam alındıktan sonra fizik muayeneleri yapılıp tüm olguların yaş ve cinsiyetleri not edilip, boy ve kiloları ölçülüp, vücut kitle indeksleri hesaplandı vücut kitle indeksi kilogram cinsinden ağırlığın metre cinsinden boyun karesine (kg/m2) bölünmesi şeklinde hesaplandı. Serum biyokimya değerlerine bakılarak açlık glukozu, insülin, AST, ALT, kolesterol, LDL kolestrerol, HDL kolesterol, trigliserid ve HOMA-IR değerleri hesaplandı. Hepatosteatozu değerlendirebilmek için obez olguların üst abdomen ultrasonografileri çektirildi. Obez ve kontrol olgu gruplarının serum speksin değerleri ölçülerek obez ve kontrol grubunun toplanan bütün verileri ile karşılaştırıldı. Ayrıca çalışmaya katılan obez olgu grubunun serum speksin değerleri ile hepatosteatoz varlığı, hepatosteatozun derecesi ve obezitenin diğer komplikasyonları arasındaki ilişkisi açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan çocukların yaşları 6 ile 18 arasında değişmekte olup, 49'u (%61,3) erkek ve 31'i (%38,8) kadın olmak üzere toplam 80 çocuk ile yapılmıştır. Çocukların yaşları ortalaması 11.43±3.37'dir. Çalışma 40'ı (%50) obez ve 40'ı (%50) kontrol olmak üzere 2 grup altında incelenmiştir. Obez olgu grubunun kilo ve VKİ ortalamaları kontrol olgu grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p:0.000; p0.05). Speksin ile diğer parametreleri karşılaştırdığımızda obez ve kontrol olgu grubunun serum speksin değerleri ile VKİ, ALT, AST, trigliserit, kolesterol, LDL, HDL, glukoz, insülin ve HOMA-IR parametreleri değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptamadık (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is one of the fastest-growing major health problems in childhood and adolescence in the world. Childhood obesity is increasing in most countries, causing severe issues. Moreover, childhood obesity is a risk factor for adulthood obesity. It causes multiple risk factors for chronic diseases such as heart diseases, hyperlipidemia, hyperinsulinemia, hypertension, and early atherosclerosis in the following years. Aside from long-term health issues, it can be related to psychosocial problems like low self-esteem, social outcasting, and low life quality. Nonalcoholic fatty liver disease can also be added to the list of long-term health issues. Nonalcoholic fatty liver disease is defined by the presence of steatosis in more than 5% of hepatocytes without consumption of alcohol. Our study investigates the relation between serum spexin levels and fatty liver disease by evaluating the serum spexin levels of obese children between the ages of 6 and 18. Materials and Methods: This prospective sectional study includes 40 obese children between the ages of 6-18, with body mass index percentile of 95 and higher who came to Health Sciences University Bagcilar Education and Research Hospital Pediatric Clinic with a sole complaint of obesity between August 2021 and December 2021 and 40 healthy children of the same age group who came to the outpatient clinic for routine check-ups. Following consent from either the parents and/or child, a physical examination was conducted. Age and sex of all patients were noted, their heights and weights were measured, and their body mass indexes were calculated. Body mass index was calculated by dividing the weight in kilograms by the square of height in meters (kg/m2). Fasting blood sugar levels, insulin levels, cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride levels, AST, ALT, and HOMA-IR levels were measured by looking at serum biochemical samples. To evaluate the level of hepatosteatosis, upper abdominal ultrasounds were done on all obese patients. Serum spexin levels of both obese patients and the control group were measured, and all data were compared. Moreover, the serum spexin levels of the obese study group were evaluated to determine the relation between serum spexin levels and presence of hepatosteatosis, the severity of hepatosteatosis, and presence of other complications of obesity. Results: The age of children who were part of our study ranged between 6 to 18, with a total of 80 patients, of whom 49 (61.3%) were male and 31 (38.8%) were female. The average age of patients was 11.43±3.37. The study included two groups each with an equal number of patients: 40 obese (50%) and 40 healthy (50%). The weight and the body mass index of patients in the obese study group were found to be statistically meaningfully higher compared to the control group (p: 0.000; p0.05). Once comparing the serum spexin levels and other parameters, we did not determine a statistically meaningful relationship between the serum spexin levels and body mass index, ALT, AST, triglyceride, cholesterol, LDL, HDL, glucose, insulin, and HOMA-IR levels (p>0.05).