Vicdani zekâ ve duygusal emeğin hasta beklentilerini yönetme becerisi üzerine etkisi
The effect of conscientious intelligence and emotional labor on the skills of managing patient expectations
- Tez No: 718646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BEYLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sağlık meslekleri empati, ahlaki davranış, dürüstlük, sabır, saygı, anlayış, adil olmayı, yardımseverlik, vicdanlı olmayı ve daha birçok duyguyu bir arada bulunduran emeğin yoğun olduğu profesyonel meslekler arasındadır. Bu çalışmanın amacı sağlık sektöründe önemli rol üstlenen doktor ve hemşirelerin vicdani zekâlarının ve vermiş oldukları duygusal emeğin hastaların beklentilerini yönetme becerisi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan 285 doktor ve 315 hemşireden oluşmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak katılımcılara demografik bilgiler,“Vicdani Zekâ Ölçeği”,“Duygusal Emek Ölçeği”,“Hasta Beklentilerini Yönetme Becerisi Ölçeği”nin yer aldığı anket yöneltilmiştir. Çalışmada verileri analiz etmek için SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket) Windows 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Cronbach Alfa katsayısı çalışmada yer alan bütün ölçeklerle beraber 0,859 bulunmuştur. Çalışmayı oluşturan hipotezler incelendiğinde ise Vicdani Zekânın Hasta Beklentilerini Yönetme Becerisi Üzerinde etkili olduğu (p,05). En büyük etkiye sahip boyut ise Toplumsal Duyarlılık Boyutu olmuştur (R2=0,195).
Özet (Çeviri)
Aim: Health professions are among the Professional groups that need to coexist with many feeling such as empathy, moral behavior, honesty, patience, respect, understading fair behavior, helpful, conscientious. The aim of this study is to investigate the effects of the conscientious intelligence of doctors and nurses, who assume an important role in the health sector,and their emotional labor on their ability to manage patients expectations. Materials and Methods: This study of the quantitative research methods was used.The study group consists of the serve 285 doctor and 315 nurse work at a Suleyman Demirel University Research and Application Hospital. In the research, as a data collection tool, a questionnaire including demographic information,“Conscientious Intelligence Scale”,“Emotional Labor Scale”,“Patient Expectations Management Skill Scale”was directed to the participants. In our study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22 program was used to analyze the data. Result: The Cronbach Alpha coefficient, together with all the scales in the study, was found to be 0.859. When the hypotheses constituting the study were examined, it was found that conscientious intelligence was effective (p , 05). The dimension with the greatest impact was the Social Awareness Dimension (R2 = 0.195).