Qarasuvbazar: A Crimean city at the edge of two empires (1750s-1900s)
Karasuvbazar: İki imparatorluğun kenarında bir Kırım şehri (1750'ler-1900'lar)
  1. Tez No: 718675
  2. Yazar: ADILE EMINOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ZAHİT ATÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Osmanlı Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kırım Hanlığı'nın varlığı boyunca, Karasuv (Karasuvbazar olarak da bilinir) önemli bir ekonomik ve ticari merkezdi. Hanlığın ikinci önemli şahsiyeti olan kalga sultanının kontrolündeydi. Ayrıca Karasuvbazar, Kırım'ın en güçlü ve etkili ailelerden biri olan Şirinler'in merkezlerden sayılırdı. Karasuv, Kırım Hanlığı döneminin en gelişen ve gelecek vaat eden şehirlerinden biriydi. 1783 Rus ilhakından sonra hanlığın geçirdiği değişiklikler, şehrin mikro örneğinde görülebilir. Bu çalışma, Karasuv'un kurulduğu andan itibaren tarihini, gelişimini ve Kırım tarihi açısından önemini ve devletlerarası ilişkilerdeki rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the existence of the Crimean Khanate, Qarasuv (also known as Qarasuvbazar) was an important economic and commercial center. It was under the control of the Kalga-sultan, who was the second important figure in the Khanate. In addition, Qarasuvbazar was under the patrimony of one of the most powerful and influential Crimean clan – the Şirin. Qarasuv was one of the most developing and promising cities of the times of the Crimean Khanate. The changes that the khanate went after the Russian annexation of 1783 can be seen on the micro-example of one particular city. This work examines the history of Qarasuv from the moment of its foundation, its development, and importance from the point of view of the history of Crimea, as well as its role in interstate relations.