Gastronomi ve din ilişkisinin yiyecek içecek sektörüne etkileri
The effects of gastronomy and religion on the food and beverage industry
  1. Tez No: 718676
  2. Yazar: SİNEM HALLAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dini inançları doğrultusunda yaşayan insanlar beslenme konusunda bir çok kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Özelllikle semavi dinlerde beslenme konusunda birçok yasaklı sayılan ve tüketilmesine izin verilen gıda hakkında hükümler bulunmaktadır. İnançlarına değer veren kişiler bu durumu dikkate almakta ve bu kurallar çerçevesinde beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Helal ve koşer gıda kavramı da bu konuda sıkça dile getirilmektedir. İslamiyetin beslenme konusunda uygun bulduğu koşullara helal, Musevilik inancının da beslenme konusunda getirdiği koşullara da koşer denmektedir. Dini hassasiyeti olan tüketicileri hedef kitle olarak belirleyen işletmeler bu konuda sertifika bulundurma yoluna gitmektedir. Bu çalışmanın amacı; helal ve koşer sertifikalı işletmelerin sertifika alma nedenlerini, ürünlerin nereden temin edildiğini, sertifikaya sahip işletmelerin niteliklerini, sertifika kapsamındaki ürünlerin ve işletmelerin tercih ettiği kuruluşların incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da faaliyet gösteren helal ve koşer sertifikalı işletmeler oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Görüşme tekniği ile helal ve koşer sertifikalı işletmelerin yöneticilerinden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA2022 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre helal ve koşer gıda sertifikalı işletmelerin genel durumu ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak koşer ve helal gıda sertifikasına sahip işletmelerin inançlar konusunda iki farklı konsept incelenmeye çalışılmıştır. Koşer ve helal kavramlarının birbiriyle benzer oluşu sertifikalara sahip olma konusunda farklı beklentiler ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
People living in line with their religious beliefs consider many criteria in nutrition. Especially in the monotheistic religions, there are many provisions about food that are considered prohibited and allowed to be consumed. People who value their beliefs take this into account and meet their nutritional needs within the framework of these rules. The concept of halal and kosher food is also frequently mentioned in this regard. The conditions brought by Islam are called halal, and the conditions brought by the Jewish faith are called kosher. Businesses that identify consumers with religious sensitivities as the target audience choose to hold certificates in this regard. The aim of this study; The reasons for obtaining certification of halal and kosher certified businesses are to examine where the products are obtained from, the qualifications of the certified businesses, the products within the scope of the certificate and the organizations preferred by the businesses. The sample of the research consists of halal and kosher certified businesses operating in Istanbul. Qualitative research method was preferred in the study. Data were collected from the managers of halal and kosher certified businesses with the interview technique. The obtained data were analyzed with the MAXQDA2022 program. According to the results of the research, the general situation of halal and kosher food certified businesses has been revealed. As a result, two different concepts about the beliefs of businesses with kosher and halal food certificates were tried to be examined. The fact that the concepts of kosher and halal are similar to each other has revealed different expectations about having certificates.