Ortaokul öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim beceri düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the level of participation of secondary school students to sport activities and the communication skill levels
  1. Tez No: 718699
  2. Yazar: TURGUT GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim beceri düzeyi arasında bir ilişkinin olup olmadığını yönelik sonuçları bulmaktır. Ayrıca sportif faaliyetlere katılım ve iletişim beceri düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in merkez ilçelerindeki okullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Ersanlı ve Balcı (1996) tarafından geliştirilen İletişim Envanteri kullanılmıştır. Araştırma verileri Google Form aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 programından yararlanılmıştır. İstatiksel yöntem olarak One Way ANOVA, post hoc analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada sportif faaliyetlere katılım ile iletişim beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sportif faaliyetlere katılım düzeyleri ve iletişim beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sportif faaliyetlere katılım düzeyinde cinsiyetler arası bir farklılık görülmemiştir, iletişim beceri düzeyleri arasında ise kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha yüksek puan elde ettikleri görülmüştür. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha etkili iletişim kurduğu söylenebilir. 12-14 yaş gurubunun 9-11 yaş grubuna göre sportif faaliyetlere daha fazla katılım sağladığı görülmüştür. 5.Sınıfların sportif faaliyetlere katılım düzeyi diğer sınıf gruplarına göre daha düşüktür. Bu durumun ortaokula yeni başlamalarından kaynaklı olduğu söylenebilir. 6.Sınıf öğrencilerinin diğer sınıflara göre daha etkili iletişim kurduğu görülmüştür. Eğitim seviyesi yüksek olan bireylerin çocuklarının sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim becerileri düzeyinin eğitim seviyesi düşük olan bireylerin çocuklarına göre daha fazla olduğu görülmüştür. Aile gelir seviyesi yüksek olan öğrencilerin, aile gelir seviyesi düşük olan öğrencilere göre iletişim becerileri düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to find out whether there is a relationship between the level of participation in sports activities and the level of communication skills of secondary school students. In addition, it is to determine whether there is a significant relationship between participation in sports activities and communication skill level. The population of the research consists of students studying in schools in the central districts of Gaziantep in the 2021-2022 academic year. Communication Inventory developed by Ersanlı and Balcı (1996) was used to collect data in the research. Research data was collected via Google Form. SPSS 22 program was used for the analysis of the data obtained in the research. One Way ANOVA, post hoc analysis and pearson correlation analysis were used as statistical methods. In the study, it was determined that there is positive relationship between participation in sports activities and communication skill levels. As a result, it has been determined that there is a positive relationship between participation levels in sports activities and communication skill levels. There was no difference between genders in the level of participation in sports activities, and it was seen that female students achieved higher scores than male students in terms of communication skill levels. It can be said that female students communicate more effectively than male students. It has been observed that the 12-14 age group participates more in sports activities than the 9-11 age group. The participation level of the 5th graders in sports activities is lower than the other grade groups. It can be said that this situation is due to the fact that they have just started secondary school. It has been observed that 6th grade students communicate more effectively than other classes. It has been observed that the level of participation in sports activities and communication skills of the children of individuals with high education level are higher than the children of individuals with low education level. It has been observed that students with high family income have higher communication skills than students with low family income.