Spor eğitmenlerinin narsisizm eğilimleri ve sosyal fizik kaygı durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sports trainers' narcisism tendencies and social physical anxiety
- Tez No: 718723
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Spor eğitmenleri toplumsal yaşamda yer alan bireylerin fiziksel gelişimleri ve sağlık durumlarının daha iyi hale gelmesi için çalışan ve fiziksel görünümleri ile örnek olması gereken kişilerdir. Spor eğitmenlerinin fiziksel görünümleri ve davranış eğilimleri son derece önemlidir. Bu nedenle araştırmamızda spor eğitmenlerinin narsisizm eğilimleri ve sosyal fizik kaygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya Bursa ilinde spor salonlarında düzenli olarak spor eğitmenliği yapan, yaşları 17 ve 66 arasında değişen 201 spor eğitmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Fizik Kaygı Ölçeği ve Narsistik Kişilik Envanteri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 23.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapio-Wilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılım sağlanmadığı için non-parametrik istatistik testlerle analizler yapılmış ve tanımlayıcı istatistikler medyan (minimum-maksimum) değerler ile verilmiştir. İki bağımsız grup arası karşılaştırmalar Mann-Whitney U testiyle yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler ise Spearman sıra korelasyon katsayısıyla incelenmiştir. İstatistik anlamlılık düzeyi α=0.05 alınmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği Narsistik Kişilik Envanteri için Kuder-Richardson 21 güvenilirlik katsayısıyla, SFKE için Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports trainers are people who work for the physical development and health status of individuals in life and who should set an example with their physical appearance. Physical appearance and behavioral tendencies of sports trainers are extremely important. For this reason, in our research, the relationship between the narcissism tendencies of sports trainers and social physique anxiety was examined. 201 individuals aged between 17 and 66, who regularly work as sports trainers in sports halls in Bursa, participated in the research. Personal Information Form, Social Physics Anxiety Scale and Narcissistic Personality Inventory were used as data collection tools in the study. Statistical analyzes were made with the IBM SPSS Statistics 23.0 program. The conformity of the data to the normal distribution was tested with the Shapio-Wilk test. Since normal distribution was not achieved, analyzes were made with non-parametric statistical tests and descriptive statistics were given with median (minimum-maximum) values. Comparisons between two independent groups were made using the Mann-Whitney U test. The relations between the variables were examined with the Spearman rank correlation coefficient. Statistical significance level was taken as α=0.05. The reliability of the scales was examined with the Kuder-Richardson 21 reliability coefficient for the Narcissistic Personality Inventory and the Cronbach Alpha reliability coefficient for the SFCI.