KBRN olaylarına karşı hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KKD kullanımı, bilgi ve beceri durumu: Adana ili örneği
Ppe usage, knowledge and skills status of pre-hospital emergency medical services employees against cbrn incidents: The case of Adana province
  1. Tez No: 718780
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KÜP AYLIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehlikeli maddelerin kasıtlı kullanılması ya da bir kaza sonucunda ortama yayılması ile çevrede ve canlılarda meydana gelen her türlü zararlı veya tehlikeli durumları ifade eden olaylar KBRN olaylarıdır. KBRN olayları meydana geldikten sonra olaya müdahale eden personeli korumak, olaydan etkilenmiş kişilere müdahalede bulunmak ve kontaminasyonu önlemek amacıyla kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanılması son derece önem arz etmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı Adana ilinde görev yapan hastane öncesi acil sağlık hizmetleri 112 il ambulans servisi çalışanlarının KBRN olaylarına karşı KKD kullanımı, bilgi ve beceri durumlarını tespit etmektir. Çalışmamızın evrenini Adana 112 il ambulans servisinde çalışan Acil Tıp Teknisyeni, Doktor, Hemşire/Ebe, Paramedik, Sağlık Memuru ve Şoförler oluşturmaktadır. Örneklem sayısı 541 kişiden oluşmaktadır. Veriler, katılımcıların demografik özelliklerini içeren 13 sorudan oluşan ve araştırmacı tarafından literatür incelenerek hazırlanan 25 sorudan oluşan iki adet veri toplama formu ile anket uygulanarak toplanmıştır. Çalışmamızda tek yönlü varyans analizi, açıklayıcı faktör analizi, bağımsız t testi, güvenilirlik analizi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Anket sorularının güvenirliliği 0.942 olarak bulunmuştur (Cronbach Alfa>0.6).
Özet (Çeviri)
Events expressing all kinds of harmful or dangerous situations that occur in the environment and living things with the deliberate use of chemical, biological, radiological and nuclear hazardous materials or their accidentally release are CBRN events. After CBRN incidents occur, it is extremely important to use personal protective equipment (PPE) in order to protect the personnel intervened in the incident, to intervene with the affected people and to prevent contamination. In this context, the aim of the study is to determine the use of PPE against CBRN incidents, knowledge and skills status of pre-hospital emergency health services 112 provincial ambulance service employees working in Adana. The universe of our study consists of Doctor, Emergency Medical Technician, Paramedic, Driver, Nurse /Midwife and Health Officer working in Adana 112 Provincial Ambulance Service. The total number of samples is 541. The data were collected by applying a questionnaire with two data collection forms consisting of 13 questions containing the demographic characteristics of the participants and 25 questions prepared by the researcher by examining the literature. In our study, one-way analysis of variance, explanatory factor analysis, independent t-test, and reliability analysis were applied. SPSS 25 program was used in the analysis of the data. Survey questions reliability was found to be 0.942 (Cronbach Alpha>0.6).