Yeşil ürün satın almada yeşil reklam ve çevre bilincinin etkisi
The effect of green advertising and environmental awareness on buying green products
- Tez No: 718779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde çevreci ürünlere yönelik reklam faaliyetleri ve çevreci ürün bilinci artış göstermiştir. Bu amaçla bu çalışmada yeşil reklam ve çevre bilincinin yeşil satın alma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca çevreci satın alma ve çevre bilincinin demografik faktörlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu amaçla 214 kişiden anket ile veri toplanmıştır. Öncelikle araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliği ve güvenilirliği test edilmiştir. Araştırma hipotezleri ise regresyon analizi ve anova testi ile test edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde yeşil reklam ve çevre bilincinin yeşil satın alma niyetini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Çevre bilincinin eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, advertising activities for environmental products and awareness of environmental products have increased. For this purpose, the effect of green advertising and environmental awareness on green purchasing intention was investigated in this study. In addition, it was investigated whether environmental purchasing and environmental awareness differ significantly according to demographic factors. For this purpose, data were collected from 214 people by questionnaire. First of all, the construct validity and reliability of the scales used in the research were tested. Research hypotheses were tested with regression analysis and anova test. As a result of the analyzes, it has been determined that green advertising and environmental awareness have a positive and significant effect on green purchasing intention. It has been found that environmental awareness differs significantly according to education level.