Stratejik yönetim uygulamalarının işletme performansına etkisi; Elazığ alabalık işletmeleri örneği
Performances of strategic management implementations; case study of trout farming in net cages in Elazığ
  1. Tez No: 718829
  2. Yazar: KUNTAY BARTU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
TRB1 Bölgesi (Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli) tatlı su yüzey su kaynakları yönünden Türkiye'nin en zengin bölgesini oluşturmaktadır. Doğal olarak bölgeyi hem balıkçılık hem de yetiştiricilik için büyük bir potansiyele sahip kılan ülkenin yüzey suyunun en az % 10'luk kısmının bu bölgede bulunmasıdır. Bölgede balıkçılık faaliyetleri için su kapasitesinin 118.410 ha olduğu tahmin edilmektedir. Bu devasa su yüzey alanı doğal olarak bölge ekonomisinin ve aynı zamanda ülkenin ekonomisinin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Yeni yatırımların bir sonucu olarak bölge, alabalık yetiştiriciliği yönünden ülkede birinci sırada toplam su ürünleri üretimi yönünden ise ulusal sıralamada üçüncü sırasında yer almaktadır. Yıllık toplam su ürünleri yetiştiriciliği 21.562 ton/yıl, avcılık üretiminin ise 979 ton/yıl seviyelerinde olduğu belirlenmiştir. Su ürünleri üretimi ve tüm hayvansal ürünler arasında sadece balıkların ihraç edilen ürünler olduğu göz önüne alındığında sektörde stratejik yönetim uygulamalarının yaygınlaşmasının TRB1 bölgesinde balıkçılığın geleceğine büyük katkı sağlayacağı açıktır. Bu faaliyetler için daha fazla yüzey alanı kullanılması durumunda balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği yoluyla balık üretiminde gözle görülür artışların elde edilebilmesi mümkündür. Balıkçılık ürünlerini artırmak için son derece önemli olan optimizasyon faaliyetlerinin dikkate alınması gerekir. Bu çalışmanın amacı sektörde optimizasyon için gerekli planlamaların, Keban ve Karakaya baraj gölleri için stratejik yönetim uygulamalarının ortaya konulmasıdır. Sonuçta önemli bir konu olarak bölgedeki yüzey su kaynaklarının korunması ve yönetiminde acil önlemlere ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Çalışmada Elazığ ilinde alabalık işletmelerinin sürdürülebilirliği için stratejik yönetim önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
TRB1 that includes Bingöl, Elazığ, Tunceli, Malatya is the richest region in surface water resources in Turkey. At least 10% of the surface water of the country are situated in this region that naturally makes the region to have a great potential for both fisheries and culture fish breeding. Water capacity for fisheries activities in the region is estimated as 118.410 ha surface area. This huge water surface area naturally constitutes a great contribution to the development of economy of the region and also the country. With the new investments and projects, fisheries activities and fisheries production in the region has become to a noticeable level. In fact, as a result of these investments, the region has become the first of all regions for salmon production and third in national row for total fisheriesproduction in the country. Total annual products of aquaculture and captured fish are determined as 979 tonnes/year and 21.562 tonnes/year respectively in TRB1 region. among all animal productions, only the fish is the exported products. It is evident that more investments, optimization projects and strategic management applications will provide great contribution to the future of fisheries in the TRB1 region. It is quite possible that noticeable increases in fish production through fisheries and aquaculture can be obtained in case of more surface area of Keban and Karakaya dam lakes are used for rainbow farming activities. In addition, optimization activities should be taken into consideration,as they are extremely important to increase the products of fisheries. The purpose of the present thesis to realize the optimization plannings and strategic management applications that are neccessary for sustainable fish farming activities in Keban and Karakaya dam lakes. It is determined that urgent measurements in terms of conservation and management of these surface water resources in the region should be taken into consideration seriously.The thesis underlined strategic management applications that are strongly believed to contribute to the sustainable rainbow fish farming activities in Elazığ Province.