Covid-19 sürecinde beden farkındalığı, kaygı ve öz-şefkat arasındaki ilişkilerin araştırılması
The examination of the relationship between anxiety, body awareness and self-compassion during covid-19 pandemic
- Tez No: 718835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada beden farkındalığı, öz-şefkat ve kaygı değişkenlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini COVID-19 pandemisi bağlamında incelemek amaçlanmıştır. yapılmıştır. Araştırmada 18-60 yaş aralığında 321 katılımcıya ulaşılmıştır. Veri toplama araçları, Sosyodemografik Bilgi Formu; Çok Boyutlu Bedensel Farkındalık Değerlendirmesi- II; Öz-şefkat Ölçeği; Beck Kaygı Envanteri olarak belirlenmiştir. Ölçekler aracılığı ile elde edilen veriler SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi için araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler öncelikle Pearson Moment Çarpım Korelasyonu ile incelenmiş, ardından çoklu doğrusal (stepwise) regresyon analizi yapılmıştır. Beden farkındalığı ve kaygı arasında anlamlı fakat zayıf bir ilişki bulunmuş, beden farkındalığı ve öz-şefkat arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Öz-şefkatin, beden farkındalığı ve kaygı ilişkisine moderatör etkisi ise anlamsız çıkmıştır. Çıkan sonuçlar kültürel faktörler ve COVID-19'un yarattığı psikolojik etkiler bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relation between body awareness, self- compassion and anxiety during the COVID-19 pandemic. There were 321 participants who were 18-60 years old. Data collection tools were Demographic Information Form; Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness- II (MAIA-II); Self- Compassion Scale and Beck Anxiety Inventory. The data obtained through the scales were analyzed with the SPSS version 24.0. The relationships between the variables of the research were first examined with Pearson Product Moment Correlation, and then multiple linear (stepwise) regression analyzes were performed. A significant but weak relationship was found between body awareness and anxiety, but no significant relationship was found between body awareness and self- compassion. The moderator effect of self-compassion on the relationship between body awareness and anxiety was insignificant. It has been determined that the results may be related to cultural factors and COVID-19 pandemic process.