İmam Rafiî'nin Fethu'l-Azîz adlı eserinin namaz bölümündeki tercihleri -mezhepler arası mukayeseli
Imam Rafii's preferences in the prayer section of Fethu'l-aziz -comparation between sections-
  1. Tez No: 718881
  2. Yazar: MOHAMMED FERMAN AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İmam Râfiî Şafii mezhebini yazılı hale getiren kişi olarak görülmektedir. Şafii mezhebinde kaleme aldığı eserlerden birisi de“Fethu'l-Aziz”kitabıdır. Bu eser Gazzali'nin el-Veciz adlı eserinin şerhidir. Kendisinin bu kitapta mezhepte bazı tercihleri öne çıkmıştır. Elimizdeki çalışma; giriş, hazırlık ve üç ana bölüm ile bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Hazırlık bölümünde; Şâfiî mezhebinin ortaya çıkışı ve gelişmesi, imam Râfiî'nin biyografisi ve eseri“Fethu'l-azîz ve'l-maksûd bihtiyârihi fih”kitabının tanıtımı ele alınmış ve geri kalan üç bölümde namaz bölümündeki on sekiz konu incelenmiştir. Birinci bölümde, cemaati ilgilendiren konular, ikinci bölümde imamla ilgili meseleler ve üçüncü başlık altında da namaz konusundaki farklı meseleler ele alınmıştır. Herbir konu önce açıklanmış, ardından konu ile ilgili İslam hukukçularının görüşleri ve delilleri aktarılmış sonra imam Râfiî'nin konu ile tercihi belirtilmiş son olarak da konu ile ilgili araştırmacının çıkarımı ve Nevevî'nin görüşünün, Râfiî'nin görüşü ile ne derece uyumlu olup olmadığı belirtilmiştir. Araştırma sonunda birçok sonuç ve değerlendirme yapılmıştır. Bunlarden en önemlisi Nevevî'nin tercihlerindeki delillerin güçlülüğü nedeniyle birçok meselede Râfiî ile aynı görüşte olduğudur. Tercihlerinde en çok kullandığı ifade el-esah ve el-ezhar ifadeleridir. Yazar tercihlerini bir delil ya da fakihlerden birisinin görüşü ile desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Terciler, Râfiî, Fethu'l-Aziz, Namaz. Aralık 2021, 88 Sayfa
Özet (Çeviri)
Al-Rafei is the editor of the AL_Shafi 'i school, may Allah rest his soul in peace, one of his books on the Shafi'i school is the book“Fath al-Aziz”,which is the explanation of“Al-Wajeez”of Al-Ghazali where he reached a set of preferences, so I collected them in the book of prayer, and I have divided the project into Introduction, Preface, three Chapters, and Conclusion, I have talked in introductory chapter about emergence and development the the AL_Shafi 'i school, and presenting the Imam Al-Rafi'i and his book Fath al-Aziz and what is meant by his preferences? and the three chapters they included eighteen issues in the chaptered of prayer, the first chapter tackled with issues concerning the AL_Ma mum, the second chapter tackled with issues concerning with the Imam, and the third chapter tackled the other issues concerning with the prayer, and I have talked about every issue and the sayings of Al Fuqahaa' and their evidences and the preferences of Imam Al-Rafi'i ,and I explained the approval of Al-Nawawi with what Imam Al-Rafi'i sayin, and I have reached the most important results, there are many preferences for Al-Rafi'i and that Al-Nawawi was agreed with him. Al-Imam Al-Rafi'i based on the strength of the evidence for his preferences, and that the word he uses most in his preferences is the most correct(Al-asah) and the word the most clear(Al-adhar) and that he may strengthen his preference with evidence or the saying of one of the Al Fuqahaa. KEYWORDS: Preferences, Fath Al-Aziz, Imam Al-Rafi'I, Prayer Book. December 2021, 88 Page