Çapak alma robotu için yörünge planlaması
Trajectory planning for deburring robot
  1. Tez No: 718936
  2. Yazar: MUSTAFA DADAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı çapak alma işlemi yapan robotların hareket planını hazırlamasını kolaylaştırmak için otonom bir mekanizma tasarlamaktır. Bu amaç doğrultusunda robotun yörünge planlaması için sanayi ortamlarında genelde bulunan iş parçasının 2 boyutlu Autocadın çiziminden faydalanılmaktadır. İş parçasının Autocad çiziminin DXF formatında bulunan geometrik bilgilerinden yararlanarak, Matlab ortamında okunan veriler geri çizildikten sonra, belli kriterlere göre robotun atacağı adımlar hesaplanmıştır. Çapak alma robotlarının çalışma kriterlerine göre, robotun iş parçasının tamamının etrafını temizleyebilmesi için takım ve iş parçasının ayrılıp yeniden geri kavuşmalarının sayısının asgariye indirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla izlenecek yol Matlab programı kullanarak kesintisiz döngülere ayrılmış ve ters kinematik kullanarak eklemlerin açıları gezilecek yola göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find a solution to the difficulty of planning the trajectory of deburring industrial robots by automating the extraction of deburring trajectory from 2D AutoCAD drawings of the work-piece. In general, 2-dimensional work-piece drawings are widely available in the industrial environment.The work-piece drawing extraction is accomplished using Matlab by reading the DXF format, which includes the geometrical information of the AutoCAD drawing. After reading the AutoCAD drawing, it's redrawn by Matlab and the robot tag point is added. To deburr the work-piece, the robot prefers to follow a deburring trajectory with limited loss of connection with the edges of the work-piece. As a result, we write a program that divides the work-piece edges into loops to follow the loop tag points by robot.The loop tag points were extracted from the work-piece edge geometrical element tag-cells. Finally, the robot feeds the tag point robot angles for trajectory following, which is calculated by inverse kinematics, and by this the mission of this study is achieved.