Yoğun bakım hemşirelerinin etkisiz uygulamalara ilişkin tutumu ve ahlaki sıkıntı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between intensive care nurses' attitude towards futile treatments and the level of moral distress
- Tez No: 719018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin etkisiz uygulamalara ilişkin tutumu ve ahlaki sıkıntı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmanın örneklemini, 151 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı özellikler soru formu, Hemşirelerin Etkisiz Tedavi Tutum Ölçeği ve Ahlaki Sıkıntı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Spearmen korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Etkisiz Tedavi Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 40.64±6.79' dur. Ölçeğin Tanımlama, Karar verme, Etik İlkeler ve Hukuk, İkilem ve Sorumluluklar alt boyut puan ortalamaları ise sırasıyla 15.76±4.05; 8.30±1.81; 6.15±1.76; 10.43±2.23' dir. Hemşirelerin Ahlaki Sıkıntı Ölçeği puan ortalaması ise 127.99±58.61'dir. Hemşirelerin Etkisiz Tedavi Tutum Ölçeği ile Ahlaki Sıkıntı Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur (r:-0.128; p>0.05).
Özet (Çeviri)
It is a cross-sectional and descriptive study conducted to examine the relationship between ineffective practice attitudes and moral distress levels in intensive care nurses. 151 nurses determined as a result of power analysis were included in the sample of the study. In the study, the sample selection was not made, and the nurses who accepted the research and filled the questionnaire completely formed the sample. Descriptive Characteristics Questionnaire, Nurses' Futility Treatment Attitude Scale and Moral Distress Scale were used to collect data. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Spearmen correlation analysis were used to evaluate the data. The average of the total score of Futility Treatment Attitude Scale for the nurses who participate in the study is 40.64±6.79 'dur. The average sub-dimension scores of the scales of Definition , Decision making, Ethical Principles and Law, Dilemma and Responsibilities are 15.76±4.05, 8.30±1.81, 6..15±1.76, 10.43±2.23. Also the score obtained from the moral distress scale is 127.99±58.61. There was no statistically significant relationship between the Futility Treatment Attitude Scale scores and the Moral Distress Scale scores of the nurses (r:-0.128; p>0.05).