COVID–19 pandemi sürecinin glisemik kontrol üzerine etkileri
The effects of the COVID–19 pandemic process on glicemic control
- Tez No: 719080
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BEYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Dünyada yüzbinlerce insanın ölümüne yol açmış, insanların yaşam tarzını kökten değiştirmiş COVİD-19 pandemisi hastaların hekime başvurularında çekince yaratmıştır. Diyabetes Mellitus (DM) regülasyonunun sağlanmasının Diyabete bağlı oluşan mortalite ve morbiditeyi azalttığı bilinmektedir. Yakın doktor takibi gerektiren DM tanılı hastaların yeterli sağlık hizmeti alamamasının ve bu hastalarda pandemi önlemlerinin oluşturduğu kısıtlılıkların ne gibi sonuçlara yol açtığının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Amaç: Pandemi sürecinde, pandemi öncesine göre Diabetes mellitus hastalarının glisemik kontrolünde bozulma olup olmadığı ve diyabetik komplikasyonlarında artış meydana gelip gelmediğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda belirlediğimiz polikliniklere pandemi sürecinde DM sebebiyle başvuran hasta sayısı 986 idi. Bunlardan çalışmaya kabul kriterlerini karşılayan toplam 207 DM hastası çalışmaya dahil edildi. Türkiye'de pandemi başlamadan önceki 1. yıldaki , 2. yıldaki ve pandemi sürecindeki HbA1c değerleri, pandemi başlamadan önceki 1.yıldaki ve pandemi sürecindeki Açlık plazma glukozu, Plazma üre düzeyi, Plazma kreatinin düzeyleri ve Spot idrarda mikroalbumin düzeyi ve anamnez verileri retrospektif olarak taranıp karşılaştırıldı. Bulgular: Pandemiden 1 yıl öncesi ve Pandemi süreci arasında HbA1c değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı(p0,05). Sonuç: Yaptığımız çalışma Covid – 19 Pandemisinin Diabetes Mellitus hastalarının glisemik kontrolünü bozduğunu ortaya koymuştur. Diyabetik nöropati dışında diyabetik komplikasyonların ortaya çıktığına ve ilerlediğine dair herhangi bir bulgu elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The COVID-19 pandemic, which has caused the death of hundreds of thousands of people in the world and radically changed people's lifestyles, has created hesitations in patients' applications to the physician. It is known that the regulation of Diabetes Mellitus (DM) reduces the mortality and morbidity associated with diabetes. It is of great importance to determine the consequences of the inability of patients with a diagnosis of DM, who require close doctor follow-up, to receive adequate health care and the limitations of pandemic measures in these patients. Aims: It was aimed to investigate whether there is deterioration in glycemic control of Diabetes mellitus patients and whether there is an increase in diabetic complications during the pandemic process compared to the pre-pandemic period. Materials and Methods: The number of patients who applied to the outpatient clinics we determined in our study due to DM during the pandemic was 986. Of these, a total of 207 DM patients who met the inclusion criteria were included in the study. In Turkey, HbA1c values in the 1st year, 2nd year and during the pandemic period, Fasting plasma glucose, Plasma urea level, Plasma creatinine levels and microalbumin level in spot urine and anamnesis data in the 1st year before the start of the pandemic and during the pandemic period in Turkey were retrospectively scanned and compared. Results: A statistically significant difference was found in terms of HbA1c values between 1 year before the pandemic and during the pandemic period (p0.05). Conclusion: Our study revealed that the Covid-19 Pandemic disrupted the glycemic control of Diabetes Mellitus patients. Except for diabetic neuropathy, there was no evidence of the emergence and progression of diabetic complications.