Tahmini glomerüler filtrasyon hızı 30 ML/DK ve üzerinde olan hastalarda non albumin proteinüriye eşlik eden durumların belirlenmesi
Determination of conditions according to non albumin proteinuria in patients with an estimated glomerular filtration rate of 30 ML/mi̇n and over
- Tez No: 719081
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Non albümin proteinürinin diyabetik nefropatinin tanısında ve progresyonda mikroalbüminüriye ek olarak kullanmasının faydalı olacağına dair çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFH) ≥30 ml/dk'ın olan hastalarda non albümin protein (NAP) ile ilişkili demografik, klinik ve laboratuar parametrelerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya eGFH 30 ml/dk ve üzerinde olan 369 hasta alındı. Laboratuar değerleri; en son poliklinik başvurusundaki en az 10 saatlik açlık sonrası bakılmış rutin kan örneklerinden ölçülen serum glukoz, serum kreatinin, albümin, ürik asit, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserid, hba1c düzeyleri ile spot idrar protein, spot idrar kreatinin ve spot idrar albumin değerleri olarak kaydedildi. Hastaların NAP değeri spot idrar protein kreatinin değerinden spot idrar albümin kreatinin değerinin çıkartılması ile hesaplandı. Grupların demografik, klinik, laboratuar özellikleri, spot idrar bileşenleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda diyabetes mellitus (DM) tanısı olanlarda ortanca NAP değeri daha yüksek bulundu (p=0.008). Diyabet tanısı olanlarda izole NAP sıklığı daha yüksek bulunmuş olup istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır (p=0.136). Tahmini glomerüler filtrasyon hızı düşük olan hastalarda ortanca NAP değeri ve izole NAP sıklığı daha yüksek bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
Aim: There are studies showing that it would be beneficial to use non-albumin proteinuria in addition to microalbuminuria in the diagnosis and progression of diabetic nephropathy. The aim of our study was to determine the demographic, clinical and laboratory parameters associated with non-albumin proteinuria in patients with an estimated glomerular filtration rate (eGFH) ≥30 ml/min. Materials and Methods: 369 patients with eGFR above 30ml/min were included in the study. The laboratory values were meseaured from the routine blood samples taken after at least 10 hours of fasting following from the last out patient clinic. These values of serum glucose, serum creatinine, albumin, uric acid, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol, triglyceride, hba1c levels and spot urinary protein, spot urine creatinine and spot urine albumin were recorded. The patient's non-albumin proteinuria value was calculated by subtracting the spot urine albumin creatinine value from the spot urine protein creatinine value. The patient's demographic, clinical, laboratory characteristics, and spot urine components were compared statistically. Results: In our study, the median NAP value was found to be higher in patients with diabetes mellitus (p=0.008). The level of isolated NAP was found to be higher in patients with diabetes mellitus, and it did not reach statistical significance (p=0.136). The median NAP value and the value of isolated NAP were higher in the patients with a low estimated glomerular filtration rate (p=