Ulus-devlet inşa sürecinde etnik kimliklerin dönüşümü: İspanya'da Bask ve Katalan örnekleri
Transformation of ethnic identities in the nation state construction process: Basque and Catalan examples in Spain
  1. Tez No: 719142
  2. Yazar: SEFA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın konusu, ulus-devletlerin nasıl inşa edildiği ve bu inşa sürecinde etnik kimliklerin nasıl etkilendiği ve dönüştüğünün niteliksel bir analizidir. Yapılan literatür taraması neticesinde elde edilen bulguların yorumlayıcı yaklaşımla analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu analiz bağlamında konuyu daha açıklayıcı hale getirmek için bir örneklem seçilmiştir. Seçilen örneklem, İspanya ulus-devleti ve devlet bünyesinde yer alan Bask ve Katalan etnik unsurlarıdır. İspanya ulus-devleti inşa sürecinde Bask ve Katalan etnik kimliklerinin nasıl bir dönüşüme uğradığı siyasal, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla incelenmektedir. İspanya ulus-devletinin inşa süreci tarihsel olarak on dokuzuncu yüzyıl ve sonu, Franco dönemi ve 1978 Anayasası sonrası olmak üzere üç evrede izlek analizi metoduyla ele alınmaktadır. Bu bağlamda ulus-devlet verili kabul edilmektedir. Ulus-devlet bağımsız değişken, etnik kimlik ise bağımlı değişken olarak konumlandırılmaktadır. Çalışmada, etnik aidiyetlerin ulusal aidiyetlerle çelişmek zorunda olmadığı ve bireylerde çok katmanlı bir kimlik algısı oluşabileceği öne sürülmektedir. Etnik unsurların ikinci planda, ayrılıkçı, terör veya şiddet eğilimli olarak tarif edildiği terminolojinin yanlış ya da en azından eksik olduğu vurgulanmaktadır. Her ulus-devlet inşa sürecinin kendine özgü dinamikleri olduğu ve etnik kimliklerin ulus inşa sürecinde birbirinden farklı tepkilerle kendine içkin şekilde dönüşüme uğrayacağı elde edilen bulgularla ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a qualitative analysis of how nation-states are built and how ethnic identities are affected and transformed during this construction process. It is aimed to analyze the findings obtained as a result of the literature review with an interpretative approach. In the context of this analysis, a sample was chosen to make the subject more descriptive. The selected sample is the Spanish nation-state and the Basque and Catalan ethnic elements within the state. The transformation of Basque and Catalan ethnic identities in the process of building the Spanish nation-state is examined with its political, economic and social dimensions. The construction process of the Spanish nation-state is historically analyzed in three phases: the nineteenth century and its end, the Franco period and the aftermath of the 1978 Constitution. In this context, the nation-state is considered to be given. Nation-state is positioned as the independent variable and ethnic identity as the dependent variable. In the study, it is argued that ethnic affiliations do not have to contradict national belongings and that a multi-layered perception of identity can be formed in individuals. It is emphasized that the terminology, in which ethnic elements are described as secondary, separatist, terrorist or violent, is incorrect or at least incomplete. The findings show that each nation-state building process has its own dynamics and that ethnic identities will undergo an inherent transformation with different reactions during the nation-building process.