At investigation of mechanical properties of jet grout applications on alluvial soils in Kahramanmaraş region
Kahramanmaraş bölgesinde alüvyon zeminlerde jet grout uygulamalarının mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 719156
  2. Yazar: OKTAY ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde yapı temellerinin tasarımında yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yer alan jet grout yöntemi, bina temellerinin zemin güçlendirmesinde en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Jet grout yöntemi ile yapılan zemin güçlendirmesi sonucu oturma, geçirgenlik ve sıvılaşmada azalma, taşıma gücünde ise artış olduğu görülmüştür. Tez kapsamında jet enjeksiyonun mekanik özellikleri farklı literatür çalışmaları ile incelenmiş, bu kapsamda jet grout kolon üretiminde parametreler belirlenmiş ve 3 kolon imal edilmiştir. Üretilen jet grout kolonları, sıkıştırılmış alüvyon zemin üzerinde farklı enjeksiyon basıncı ve su/çimento oranında tek akışkan (Jet1) sistemi ile yapılmaktadır. Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi adına yapılması planlanan Türkoğlu İtfaiye Binası şantiyesinde jet grout imalatı yapılmıştır. Jet grout uygulaması sırasında üç farklı bar basıncı kullanılmıştır. • 300 basınç • 400 basınç • 450 basınç Üretilen kolonların bulunduğu bölgede bir metre derinlikte toprak örneği alınmıştır. Alınan numuneler ile Plastik Limit, Likit Limit ve Elek Analiz deneyleri yapılmıştır. Araştırmada üretilen 3 kolondan 300 bar ve 400 bar ile oluşturulan kolonların su/çimento oranı 1 olarak belirlenmiştir. 450 bar ile oluşturulan kolonda su/çimento oranı 0,8 olarak belirlenmiştir. Ayrıca imal edilen 3 kolonun çekme (30 V (cm/dk)) ve dönüş hızları (15/20 D (rpm)) ile kullanılan nozül çapı (2,2 mm) ve sayısı (2 adet) sabit olarak imal edildilmiştir. Jet grout kolonları imal edildikten sonra zeminden çıkarılmıştır. Çap ölçümleri yapılarak farklılıklar gözlemlenmiş. Ayrıca kolonlardan yaklaşık olarak bire iki oranında karot numuneleri alınmış ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The jet grout method, which is among the methods commonly used in the design, decking, and decking of building foundations in our country, is among the most preferred methods. It was observed that there was a decrease in seating, permeability, and an increase in carrying power and against liquefaction with ground strengthening performed by the Jet grout method. Within the scope of the thesis, the mechanical properties of jet injection were examined with different literature studies and in this context, parameters were determined in the production of jet grout column and 3 columns were manufactured. Manufactured jet grout columns are made with different injection pressure and water/cement ratio with a single fluid (Jet1) system on the compressed alluvial ground. Jet grout application was made at the construction site of the Turkoglu fire building, which is planned to be made on behalf of the Metropolitan Municipality of Kahramanmaras, which is located in the Turkoglu District of Kahramanmaras province, Turkoglu (Center) District, 88 Islands, and 21 parcels. A total of three types of bar pressure were used during the application of Jet grout. • 300 bar • 400 bar • 450 bar A soil sample was taken at a depth of one meter in the area of the manufactured columns. Plastic Limit, liquid Limit test, and sieve analysis were performed with the samples taken. In the research, the water/cement ratio of the columns formed with 300 bar and 400 bar from 3 columns manufactured was determined as 1. In the column formed with 450 bar, the water/cement ratio was determined as 0.8. In addition, the pull (30 V (cm/min)) and rotation speeds (15/20 D (rpm)) of the manufactured 3 columns, the diameter of the nozzle used (2.2 mm), and the number (2 pieces) were kept constant. After the jet grout columns were completed, significant differences were observed in the diameter top-up made and removed from the ground. In addition, core samples were taken from the columns in a ratio of one to two and free pressure experiments were conducted. As a result of the experiments, it was observed that the strength of the column increases as the time to receive pyresis increases