Konaklama işgörenlerinin istismarcı yönetim algısı: 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri örneği
Abusive management perception of accommodation employees: The example of 4 and 5 star hotel businesses
  1. Tez No: 719157
  2. Yazar: BERKAY GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşgörenler ve yöneticiler arasında gerçekleşen iletişim sürecinde ortaya çıkan ve işletme performasını düşürdüğü düşünülen istismarcı yönetim algısı, hâlihazırda açıklanması gereken karmaşık bir süreçtir. Bu araştırmada konaklama işgörenleri perspektifinden istismarcı yönetim algısı üzerine bir anlayış geliştirlmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda istismarcı yönetim algsı ile tükenmişlik (başarısızlık, enerji düşüklüğü ve güçte azalma şeklinde ortaya çıkabilen ve işgören beklentilerinin karşılanamayan istekler nedeniyle tükenme durumu) ve işten ayrılma niyetin (işgörenin çeşitli nedenlerden etkilenilerek mevcut işinden ayrılma düşüncesi) yönelik ilişkiler test edilmektedir. Ankara destinasyonunda bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde Nisan 2020 - 2021 dönmeminde çalışan 462 işgörenden anket tekniği kapsamında toplanan verilerin analiz edildiği bu araştırmada konaklama işgörenlerinin istismarcı yönetici algısı ile tükenmişlikleri arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Benzer şekilde istismarcı yönetim algısı ile işten ayrılma niyeti arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çereçeveside konaklama işletmelerine yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The abusive management perception, which emerges in the communication process between employees and managers and is thought to affect business performance, is a complex process that needs to be explained already. In this research, it is aimed to develop an understanding on the perception of abusive management from the perspective of accommodation workers. In this context, the relationships between abusive management perception and burnout (exhaustion due to unfulfilled demands of the employee's expectations, which may occur in the form of failure, low energy and loss of power) and intention to leave the job (the employee's thought of leaving his current job due to various reasons) are tested. In this study, in which the data collected from 462 employees working in 4 and 5 star hotels in Ankara destination within the scope of the survey technique were analyzed in the period of April 2020-2021, it was observed that there was a low-level significant relationship between the abusive manager perception of accommodation employees and their burnout. Similarly, it has been determined that there is a low level of significant relationship between abusive management perception and intention to leave. Within the framework of these results, suggestions for accommodation businesses are presented.