Pulmoner hipertansiyon hastalarının takibinde fraksiyone ekshale nitrik oksitin yeri
Fractional exhaled nitric oxide measurement in pulmonary hypertension: A follow-up study
  1. Tez No: 719181
  2. Yazar: NİLAY ORAK AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR GÜLFER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Pulmoner hipertansiyon, günümüzdeki önemli gelişmelere rağmen kesin tedavisi olmayan ve mortalitesi yüksek bir hastalık olmaya devam etmektedir. Hastaların takibinde kolay uygulanabilir, invazif olmayan prognostik faktörlere ihtiyaç vardır. Bu çalışma pulmoner hipertansiyon hastalarının takibinde ve prognozu belirlemede fraksiyone ekshale nitrik oksit (FeNO) düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya Đstanbul Üniversitesi, Đstanbul Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları ABD pulmoner hipertansiyon polikliniğinde, pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) vekronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) tanıları ile takip edilen hastalar alındı. Tüm hastalara çalışma başlangıcında (0.ay), 3. ay ve 6. ayda ekokardiyografi, 6 dakika yürüme testi ve FeNO ölçümleri yapıldı. Rutin takiplerinde bakılan beyin natriüretik peptid (pro-BNP) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) fonksiyonel sınıfları, tanı anındaki sağ kalp kateterizasyon bilgileri ile solunum fonksiyon testleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 19'u PAH, 12'si KTEPH olmak üzere 31 hasta (24 kadın, 7 erkek; ort. yaş 44.4±10.7 yıl) ve 80 kontrol (55 kadın, 25 erkek, ort. yaş 49.7±14.3 yıl) alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary hypertension is a fatal disease even though significant improvements in treatment are achieved. Easily implemented and non-invasive prognostic techniques are needed while following-up these patients. The aim of this study is to investigate fractional exhaled nitric oxide (FeNO) in follow-up and determining prognosis for pulmonary hypertension patients. Patients and Method:Pulmonary arterial hypertension (PAH) and chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) patients who are seen in Istanbul University Istanbul Medical Faculty pulmonary hypertension outpatient clinic were enrolled in the study. Echocardiography, six minute walking test and FeNO measurements were performed to all patients at the beginning (month 0), 3. and 6. months. Brain natriuretic peptide (pro-BNP), World Health Organisation (WHO) functional class, right heart catheterisation and pulmonary function test results at the time of diagnosis were recorded. Results:31 patients consisting of 19 PAH and 12 CTEPH(24 female, 7 male; age:49.7±14.3 yıl years) an 80 healthy controls were enrolled.